Adaptacja Windows Server 2016 wolniejsza niż zakładano?
W przyszłym roku Microsoft wprowadza na rynek nową wersję Windows Server i jak wskazują opublikowane niedawno badania, działy IT nie zamierzają nadmiernie spieszyć się z jego zastosowaniem.
Firma Spiceworks przeprowadziła ankietę wśród 300 pracowników IT w małych, średnich i dużych przedsiębiorstwach, pytając o ich plany odnośnie nowego oprogramowania. Jak pokazały wyniki, zdecydowana większość zamierza poczekać z wykorzystaniem nowego Windows Server przynajmniej przez rok od jego premiery - o ile w ogóle myślą o jego instalacji. Czterdzieści procent badanych wstrzyma się z użyciem Windows Server 2016 od roku do trzech lat, 23 procent deklaruje, że nie zamierza zastosować nowej wersji systemu.
Mimo to, jeśli wyniki ankiety są zgodne z rzeczywistością, adaptacja nowości Microsoft przebiegnie o wiele bardziej agresywnie niż miało to miejsce w przypadku Windows Server 2012, który po roku od premiery był wykorzystywany przez 12 procent użytkowników. Według badania, 17 procent ankietowanych zamierza zainstalować Windows Server 2016 w pierwszym roku jego dostępności.
Analityk Spiceworks, Peter Tsai powiedział, że wiele różnych czynników ma wpływ na wzorce adaptacji nowych systemów, w tym chęć poczekania na wprowadzenie przez Microsoft poprawek w potencjalnych niedociągnięciach nowego produktu.
"Czasami działy IT mają do dyspozycji aplikacje, które nie są zbyt kompatybilne z najnowszymi i najbardziej zaawansowanymi systemami operacyjnymi", powiedział Tsai. "Czasami chcą także przeczekać kilka miesięcy, a nawet kilka, aby mieć pewność, że instalowany system będzie w pełni sprawny i gotowy do bezawaryjnej pracy."
Co więcej, dla zdecydowanej większości przedsiębiorstw adaptacja Windows Server 2016 nie jest finansowym priorytetem. Ponad 2/3 badanych planuje wydać mniej niż 10 tysięcy dolarów na sprzęt i oprogramowanie związane z nowym systemem. Patrząc na budżety firm to kropla w morzu. Według raportu Spicerworks dotyczącego stanu IT w 2016 roku, organizacje planują wydać średnio
200 tysięcy dolarów na cały sprzęt i oprogramowanie razem wzięte.
Innym wartym odnotowania wynikiem ankiety jest fakt, że zarządzający działami IT nie są zbyt przychylnie nastawieni do, tak mocno zachwalanego, wsparcia dla kontenerów oferowanego przez Windows Server 2016. Mimo, że oprogramowanie będzie wyposażone w natywne narzędzia do pracy z dwoma różnymi rodzajami kontenerów, specjaliści z branży są znacznie bardziej zainteresowani ulepszeniami wprowadzonymi w tym zakresie do Hyper-V i PowerShell. Według Tsaia, mniejsze firmy wolą poczekać, aż kontenerowe opcje WS 2016 zostaną bardziej przetestowane w praktyce.
"Myślę, że część nowych technologii, takich jak kontenery jest najbardziej atrakcyjna dla bardzo dużych organizacji, osób zajmujących się obsługą dużych data center lub dostawców usług chmurowych dla mniejszych firm. Jeśli jednak mowa o działach IT wykorzystujących kilkanaście lub mniej serwerów, nie wydaje mi się aby kontenery były bardzo atrakcyjną opcją, zwłaszcza dopóki nie zostanie ona szczegółowo przetestowana w działaniu", podsumował Tsai.
Błędem byłoby jednak twierdzić, że Windows Server 2016 czekają tylko złe wiadomości. Działy IT muszą wycofywać się z wykorzystywania Windows Server 2003, dla którego wsparcie skończyło się w tym roku. Według Spiceworks, 59 procent przedsiębiorstw nadal wykorzystuje w jakimś stopniu ten system. Organizacje będą musiały całkowicie odejść od stosowania starej opcji Microsoft jeśli chcą być na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami zapewniającymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To właśnie ten odwrót może popchnąć je w kierunku Windows Server 2016.