Coraz więcej chętnych na chińskie serwery - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Coraz więcej chętnych na chińskie serwery

Według analiz Gartner, chińskie serwery stanowią coraz większą część maszyn dostarczanych na rynek.


Serwery spotyka powoli ten sam los, który dotknął komputery stacjonarne i urządzenia mobilne – znacząco rośnie liczba urządzeń produkowanych w krajach Azji, m.in. w Chinach i na Tajwanie.

 

China servers


Tak jak w przypadku PC i urządzeń mobilnych, kupowanie maszyn zbudowanych w Azji jest dla firm wyjściem znacznie tańszym niż wybór opcji produkowanych w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie kupujący zyskują dostęp do serwerów spełniających wszystkie ich wymagania, budowanych na podstawie konkretnych specyfikacji. Firmy takie jak Google, Facebook i Amazon, które budują własne ogromne data center, samodzielnie projektują serwery, a następnie zlecają ich produkcję w Chinach lub na Tajwanie. 

Większość tych rozwiązań dostosowanych jest do potrzeb hiperskalowych środowisk, służących do tworzenia publicznych i prywatnych chmur lub obsługi największych portali internetowych.


Jak twierdzi Patrick Moorhead, główny analityk Moor Insights and Strategy, siedem największych dostawców chmur publicznych pozyskuje swój sprzęt bezpośrednio od chińskich i tajwańskich wytwórców.


Wśród nich znajduje się Google, jeden z największych kupujących serwery na świecie. Duże chińskie firmy takie jak Alibaba, Tencent i Baidu także wolą pozyskiwać swoje maszyny od lokalnych dla siebie dostawców, zarówno ze względów bezpieczeństwa jak i "nacjonalistycznych" pobudek, dodał Moorhead.  


Przedstawiciel Gartner zaznaczył, że firmy te omijają "tradycyjnych" amerykańskich producentów serwerów takich jak HPE i Dell. Azjatyckie fabryki dostarczają im chociażby maszyny o minimalnie rozbudowanej konfiguracji, których nie chcą sprzedawać najwięksi gracze ze Stanów.


Najprostsze konfiguracje nie zawierają żadnych dodatkowych opcji takich jak chipy bezpieczeństwa czy silniki do zarządzania, powiedział Jeffrey Hewitt z Gartner. Facebook i Google mogą dodatkowo obniżać koszty sprzętu kupując ogromne ilości komponentów.


Pełne bezpieczeństwo działania w hybrydowym, wirtualnym czy fizycznym środowisku możliwe jest dzięki jednolitemu rozwiązaniu, zawierającemu zestaw narzędzi i technologii pozwalających na bezproblemowe zarządzanie i raportowanie.


"Te firmy nie potrzebują wsparcia dostarczanego przez OEM. Zapewniają je sobie sami", powiedział Hewitt.


Jak wykazał opublikowany niedawno raport Gartner, łączna ilość serwerów dostarczonych na rynek w 4 kwartale 2015 roku wyniosła 2,96 mln jednostek, co daje wzrost na poziomie 9,2% w porównaniu z tym samym okresem w 2014 roku.


Wzrost ten wynikał z działań chińskich producentów takich jak Lenovo, Huawei i Inspur Electronics. Trójka ta klasyfikuje się tuż za prowadzącymi ranking HPE i Dell, którzy zanotowali spadek dostaw.


HPE wypuścił 626 tysięcy jednostek czyli o 2,6% mniej niż w Q4 2014, z kolei Dell dostarczył 528 tysięcy jednostek, co daje spadek o 0,3%.


Dla porównania, wynik Lenovo poprawił się o 5,9% i wyniósł 257 tysięcy maszyn, natomiast Huawei zanotował wzrost aż o 27%, dostarczając 150 tysięcy jednostek. Największe wrażenie robi w tym zestawieniu Inspur, który wypuścił do sprzedaży 140 tysięcy urządzeń – o 53% więcej niż w ostatnim kwartale 2014!


Grupa innych producentów serwerów dostarczyła w czwartym kwartale 1,26 mln jednostek, przewyższając tym samym połączone wyniki HPE i Dell. W grupie tej znajdują się tacy tajwańscy wytwórcy jak Quanta, Wistron i Inventec.


Należy zwrócić uwagę, że HPE i Dell nie czekają z założonymi rękoma obserwując zmieniające się trendy. Jednym z przykładów może być współpraca między HPE i Foxconn, firmą posiadającą fabryki na Tajwanie i w Chinach. Celem jest stworzenie tańszych wersji serwerów dostosowanych do prac z chmurą w hiperskalowych środowiskach. Foxconn produkuje także komputery stacjonarne, iPady i iPhony.


Amerykańscy producenci odsuwają się także powoli od starej praktyki budowania serwerów w oparciu o ogólnodostępne rozwiązania sprzętowe. Firmy te wprowadzają do oferty kreatywne rozwiązania zwiększając wartość swoich produktów poprzez integrowanie większej ilości storage’u i elementów sieciowych. Na rozwiązaniach Dell czy HPE będą także bazować klienci potrzebujący najwyższej jakości wsparcia, powiedział Hewitt.


HPE, Dell, IBM i Lenovo coraz częściej wiążą ze swoimi serwerami także opcje takie jak oprogramowanie i usługi chmurowe, dodał Moorhead. Obejmuje to chociażby Red Hat i OpenStack, Microsoft Azure HybridCloud i Nutanix, połączone z serwerami Lenovo. Także oprogramowanie od VMware jest związane z niektórymi serwerami – Dell jest właśnie w trakcie przejmowania EMC, będącego właścicielem VMware.


 

Chiny stają się w tym momencie polem walki także dla producentów serwerowych procesorów. Rozwiązania x86 od Intel rządzą tym rynkiem, jednak coraz większą rolę odgrywać mogą Qualcomm
i IBM, próbujący przeforsować do użytku w serwerach swoje architektury ARM i Power. 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top