Debiut HP – chłodzony cieczą superkomputer Apollo wchodzi na rynek
HP zapowiedział swój nowy superkomputer Apollo, który ma doprowadzić do odzyskania części rynku najbardziej zaawansowanych rozwiązań. Firma ujawniła dwa modele posiadające cechy HPC – Apollo 6000 i Apollo 8000.
Przedstawiciele HP określili Apollo 6000 jako maszynę skupiającą w sobie możliwości 160 serwerów z najniższej półki. Sprzęt jest już testowany przez partnera HP – Intel.
Model Apollo 8000, mogący pomieścić w jednym stelażu do 144 serwerów, został już zainstalowany w Narodowym Laboratorium Energii Odnawialnej w USA. Wyposażony jest w zmodyfikowany system chłodzenia i będzie pierwszym na świecie superkomputerem chłodzonym całkowicie przy pomocy cieczy.
HP zaprojektowało również nowy sposób na ponowne zużycie chłodziwa. Zamiast wypompowywania i marnowania ciepłego płynu, będzie on mógł zostać użyty przy ogrzewaniu pozostałych części budynku, w którym serwer będzie zainstalowany.
"Zmieniamy oblicze systemów energetycznych centrów baz danych” powiedział Antoni Neri, dyrektor generalny ds. serwerów i sieci w HP. Dodał, że superkomputer potrzebuje o 28% mniej energii niż maszyna standardowo chłodzona powietrzem.
Celem HP jest przejęcie części rynku superkomputerów opanowanego przez IBM i inne firmy, takie jak Cray czy Fujitsu.
Według HP, wprowadzenie nowego systemu pomoże podnieść wyniki sprzedażowe firmy w sektorze enterprise, w którym w zeszłym kwartale zanotowano spadek na poziomie 2%.
"To nowy styl obliczeń, który pozwoli klientom biznesowym na przygotowanie się sprostanie nadchodzącym wymaganiom w IT. Obsługa miliona teraflopów danych będzie wymagać takiej ilości energii, jaka produkowana jest przez Tamę Hoovera. Przedsiębiorstwa chcące się liczyć, muszą być na to gotowe.”