Edgeline EL1000 i Edgeline EL4000 - najnowsze systemy IoT od HPE
Najwięksi gracze branży chmurowej i data center walczą o uzyskanie przewagi na nowym, tworzącym się właśnie polu tzw. edge computing, obejmującym głównie obszary przemysłu takie jak fabryki, transport i elektrownie.
Tak zwany przemysłowy Internet Rzeczy polega na zbieraniu i analizie danych znajdujących się na krawędzi sieci, gdzie konwencjonalne systemy nie byłyby odpowiednio wydajne i wytrzymałe. Giganci branży jak HPE, IBM i Dell twierdzą, że są obecnie w stanie dostarczyć rozwiązania będące odpowiedzią na te potrzeby.
Wyzwaniem jest odpowiednia analiza ogromnych ilości danych napływających z czujników będących częścią przemysłowego wyposażenia oraz działanie zgodne z tym, co określone informację ujawnią. Pozwoli to nie tylko informować przedsiębiorstwa o wystąpieniu problemu, ale także da im długoterminowy wgląd w działanie sprzętu. Przykładowo, dzięki wykorzystaniu Internetu Rzeczy firma uzyska dane o częściach, które zaczynają się zużywać, a to umożliwi wymianę elementu przed potencjalną awarią.
W ostatnim czasie Hewlett Packard Enterprise zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie z tego obszaru, nazwane przez firmę pierwszym konwergentnym systemem dla Internetu Rzeczy. Edgeline EL1000 i Edgeline EL4000 to bazujące na Intel Xeon systemy z wbudowanymi elementami obliczeniowymi, storage’m i funkcjonalnością przechwytywania danych. To kolejne uzupełnienie linii produktów wprowadzonych na rynek w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Według HPE, systemy przenoszą pełną moc data center na krawędzie sieci w postaci sprzętu, który może zostać zainstalowany na takich urządzeniach jak elementy elektrowni wiatrowych czy wagony kolejowe.
Przedstawienie nowego sprzętu nastąpiło na konferencji HPE Discover, która odbyła się w Las Vegas. Miało to miejsce tydzień po ogłoszeniu przez Cisco Systems współpracy z IBM w tym samym obszarze – analityka IBM Watson będzie operować na routerach, switchach i serwerach Cisco. Dell także posiada w swoim portfolio linię systemów edge computing.
HPE jest przekonany o wyższości swoich systemów konwergentnych, które według firmy pozwalają na utrzymywanie większej ilości funkcji na krawędziach sieci, tam gdzie są one najbardziej potrzebne. To ważne zwłaszcza w obliczu konieczności podejmowania szybkich decyzji, gdy nie ma czasu na przesyłanie danych do chmury.
Zamiast przecedzania wszystkich przychodzących danych i wysyłania najważniejszych informacji do chmury, systemy te są w stanie wykonać większość zaawansowanej analityki na miejscu, powiedział Tom Bradicich, wiceprezes i dyrektor generalny ds. serwerów i systemów IoT. Można podłączyć je także do chmur i prywatnych data center klientów, którzy chcieliby korzystać z tych zasobów.
HPE Edgeline EL4000, większy z dwóch nowych systemów, może być skonfigurowany nawet z 64 rdzeniami Xeon i zintegrowanymi GPU. To o klasę wyżej w porównaniu z mocą obliczeniową switchów i routerów, dodał Bradicich.
Systemy od HPE dają także więcej możliwości dopasowania rozwiązania do potrzeb danego użytkownika dzięki procesorom x86 dostosowanym do obsługi zewnętrznych aplikacji, a także interfejsom PCI Express pozwalającym na dodawanie kart sprzętowych innych firm.
Flowserve, amerykańska korporacja specjalizująca się w produkcji sprzętu do obsługi przepływu ropy, gazu i innych zasobów zamierza zintegrować systemy Edgeline z częścią swoich produktów, powiedział wiceprezes firmy ds. R&D, Eric van Gemeren.
Według van Gemerena klienci Flowserve pozyskują zbyt duże ilości danych, aby przesłanie ich do chmury było możliwe, stąd potrzeba wykonywania zaawansowanych działań analitycznych na krawędzi systemu. Dodatkowo, awaria na miejscu może odciąć połączenie sieciowe w obiekcie w momencie, w którym analiza danych jest najbardziej potrzebna.
Mimo wszystkich możliwości systemów HPE należy pamiętać, że będą one musiały wpasować się w większe, przemysłowe platformy budowane zgodnie ze specyficznymi potrzebami konkretnych klientów. Tak jak konkurencja, HPE zbiera partnerów do współpracy nad stworzeniem takich rozwiązań. Wśród nich znajdują się GE Digital, National Instruments i PTC.