Era nowych tranzystorów. Przełom w nanorurkach od IBM
IBM Research stara się zmienić sposób w jaki zbudowane są współczesne komputery wymieniając krzem na węglowe nanorurki tworzące tranzystory.
Naukowcom udało się zredukować kontakty tranzystorowe bez zmniejszenia wydajności nanorurek węglowych, które są szybsze, mniejsze i bardziej wydajne.
Oprócz poprawy wydajności zaawansowanych komputerów, węglowe nanorurki mają przedłużyć żywotność baterii w urządzeniach mobilnych oraz rozwiązaniach należących do Internetu Rzeczy, co w rezultacie pozwoli na szybszą analizę Big Data oraz ułatwi efektywne i ekonomiczne dostarczanie usług w ramach chmurowych data center.
Tranzystory krzemowe to malutkie switche przenoszące informacje na chip. Jednak ze względu na fizyczne ograniczenia, tranzystory te nie mogą być mniejsze niż pewna określona wartość.
W związku z tym firma postanowiła zbadać możliwość wprowadzenia do użytku mogących służyć jako switche węglowych nanorurek o wymiarach mniejszych niż 10 nanometrów. Podejście kontaktowe pozwoliło IBM na włączenie nanorurek w ramy urządzeń półprzewodnikowych, co pozwoliło na stworzenie mniejszych układów scalonych o większej wydajności i mniejszym zużyciu energii.
Węglowe nanorurki są zrolowaną formą grafenu, jednoatomowej warstwy atomów węgla, i reprezentują nową klasę materiałów półprzewodnikowych.
Stanowią również rdzeń urządzeń tranzystorowych o świetnych właściwościach elektrycznych, które mają zapewnić standardy pracy znacznie przekraczające fizyczne limity krzemu.
Wiceprezes IBM Research Science & Technology Dario Gil powiedział: "Nasze nowatorskie działania dotyczą kontaktu z końcami węglowej nanorurki – jak pokazują badania nie wykryto żadnych związanych z tym ubytków w wydajności urządzeń."
"Działania naszego zespołu zbliżają nas coraz bardziej do osiągnięcia celu jakim jest wprowadzenie do użytku technologii węglowych nanorurek w ciągu dekady."
Poprzednio IBM współpracował wraz z GLOBALFOUNDRIES oraz Samsungiem w ramach SUNY Polytechnic Institute's Colleges of Nanoscale nad stworzeniem testowego układu scalonego z siedmionanometrowym węzłem krzemowym wraz z funkcjonującymi tranzystorami. Pozwoliło to na umieszczenie w ramach jednego chipu wielkości paznokcia ponad 20 miliardów malutkich switchy - tranzystorów.