HPE Synergy - nowy rodzaj 'składalnej' architektury - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

HPE Synergy - nowy rodzaj 'składalnej' architektury

Hewlett Packard Enterprise opracował nowy rodzaj ‘składalnego’ sprzętu, dzięki któremu – jak twierdzą przedstawiciele firmy – możliwe będzie zmniejszenie kosztów data center i skrócenie czasu potrzebnego na zainstalowanie nowych aplikacji.

 

HPE Synergy


Według przedstawicieli firmy, HPE Synergy łączy w sobie storage, zdolności obliczeniowe i urządzenia sieciowe, a także oprogramowanie do zarządzania potrafiące szybko skonfigurować sprzęt, tak aby dostępne były dokładnie te zasoby, które potrzebne są to uruchomienia danej aplikacji.


"Unikalne wbudowane oprogramowanie HPE Synergy, funkcje automatycznego wykrywania i inne opcje, w które wyposażone jest rozwiązanie umożliwiają klientom błyskawiczne uruchomienie architektury gotowej do pracy z fizycznymi, wirtualnymi i skonteneryzowanymi aplikacjami", podają źródła HPE.


Analitycy branży, którzy mieli dostęp do wcześniejszej wersji produktu byli pod dużym wrażeniem jego możliwości. Teraz dużo zależy od zdolności HPE do przekazania potencjalnym klientom informacji o korzyściach płynących z nowego systemu. Firma musi także zadbać o to, aby spełnić wszystkie pokładane w Synergy oczekiwania. Nowa architektura ma wejść na rynek w drugim kwartale 2016 roku. Wtedy poznamy też jego cenę.


Podstawowa wersja sprzętu to rama o wysokości 10U (17,5 cala) wypełniona jednostkami obliczeniowymi i storage’m w określonej konfiguracji. Rama zawiera także urządzenia, na których pracuje oprogramowanie do zarządzania, między innymi Synergy Composer i Synergy Image Streamer.

Duża część innowacyjności rozwiązania leży w oprogramowaniu, pozwalającemu na efektywne połączenie możliwości obliczeniowych i storage’owych. Szczegółowa konfiguracja danej aplikacji zapisywana jest jako szablon i wdrażana przez Synergy Composer. Przy uruchomieniu szablonu, konfiguracja sprzętu następuje automatycznie, bez ludzkiej interwencji, co według HPE zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędu i przyspiesza cały proces. Oprogramowanie zarządzające może także przechowywać obrazy systemu operacyjnego i stosować je kiedy serwer jest konfigurowany, co automatyzuje proces.


Jeśli szablon konfiguracji nie istnieje, HPE opracował “ujednolicony interfejs API” posiadający funkcje takie jak konfiguracja BIOS czy zabezpieczanie opcji storage’owych, dzięki czemu możliwe jest odpowiednie ustawienie sprzętu. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, ujednolicony interfejs umożliwi rozpoczęcie testowania nowej aplikacji przy wprowadzeniu jednej linijki kodu konfigurującego, co w rezultacie zapewni szybszą pracę i wyeliminowanie wąskich gardeł.


Richard Fichera, główny analityk Forrester Research powiedział, że Synergy powinien znacznie zredukować czas potrzebny działom IT na wprowadzenie nowych aplikacji.


"Rozwiązuje to wiele podstawowych problemów związanych z warstwą fizyczną systemów, pojawiających się często w dynamicznie zmieniającym się świecie sprzętu IT", powiedział Fichera, który przed dołączeniem do zespołu Forrester zajmował stanowisko dyrektora strategicznego HP ds. systemów blade.


Idea składalnej infrastruktury nie jest nowa, powiedział jeden z analityków Gartner, Paul Delory - określenie to stosowane było chociażby przez Cisco przy opisie serwerów UCS M. Jednak według Delory’ego to HPE jest bliższe pełnej realizacji założeń kryjących się za tym hasłem.


HPE będzie kierować nowy produkt głównie do dużych przedsiębiorstw szukających elastyczności infrastruktury chmurowej bez konieczności przenoszenia aplikacji do chmury – chociażby z powodów bezpieczeństwa czy zgodności prawnej. Najlepszymi kandydatami do zakupu mają być firmy z branży finansowej, ochrony zdrowia i ubezpieczeń.


Synergy jest następnym krokiem w ewolucji systemów konwergentnych, w których klient kupuje już skonfigurowaną, zwirtualizowaną infrastrukturę. Wiceprezes HPE ds. Zarządzania Infrastrukturą, Paul Durzan zaznaczył jednak, że systemy konwergentne są ograniczone do fizycznego sprzętu w wersji box.


"Kupując dane zasoby, kupowane są również określone fizyczne ograniczenia. Jeśli więc wyczerpane zostają zasoby pamięci, konieczne jest kupno całego boxu", powiedział Durzan. Synergy rozwiązuje problem powiązanych ze sobą zasobów, ponieważ w przeciwieństwie do systemów skonwergowanych, system pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu przy dowolnej konfiguracji ilości pamięci i zasobów obliczeniowych.


Możliwa będzie także wirtualizacja całego systemu. HPE twierdzi, że współpracuje z VMware, Microsoft, Puppet, Ansible i Chef, aby zapewnić dostęp do API Synergy poprzez ich narzędzia do wirtualizacji i automatyzacji.

 

Synergy ma także usprawnić proces zakupów, powiedział Fichera, ponieważ nie będzie już potrzeby zamawiania nowego sprzętu niezgodnego z potrzebami danej aplikacji – Synergy zapewni większą elastyczność konfiguracji systemów po ich instalacji.


To krok na drodze do bardziej konfigurowalnego systemu, który może umożliwić efektywne składanie w całość poszczególnych procesorów i kart pamięci. Ta opcja jest dziś ograniczona do procesorów serwerowych Intel Xeon, jednak kiedy krzemowe łącza fotoniczne wysokiej prędkości staną się rzeczywistością, serwery będą mogły zostać sprowadzone do poziomu indywidualnych układów scalonych, powiedział analityk IDC Jed Scaramella.


Według Scaramelli, wielu klientów wykazuje zainteresowanie koncepcją tego typu systemów. Najbardziej otwarci na nowość mają być użytkownicy serwerów typu blade, którzy stanowią dużą część klientów HPE.


Fishera uważa z kolei, że konieczne będzie pokonanie pewnych edukacyjnych barier, choć jak twierdzi "nie jest to technologia o zaletach której trzeba będzie kogokolwiek przekonywać."

 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top