Koniec Windows Server 2003. Początek problemów dla firm?
Zgodnie z ankietą przeprowadzoną w ostatnim czasie wśród ok. 1300 przedsiębiorstw i specjalistów IT, ponad 60% firm posiada przynajmniej jedno rozwiązanie Windows Server 2003 operujące w ramach swoich środowisk IT. W sumie to miliony instalacji zarówno na fizycznych, jak i zwirtualizowanych systemach.
Według danych wynikających z badania, przedsiębiorcy przewidują przeznaczyć na projekty związane z migracją systemu średnio ok. 60 tys. dolarów. Łącznie wydatki na wymianę sprzętu, oprogramowania, nowe rozwiązania zawieszone w chmurze i powiązane usługi mają wynieść nawet 100 miliardów dolarów.
"Po 14 lipca 2015 Microsoft przestanie wypuszczać nakładki na WS2003, pozostawiając system bezbronnym wobec nowych zagrożeń", powiedział przedstawiciel Spiceworks, firmy przeprowadzającej ankietę. "Firmy, które po tym terminie będą nadal korzystać z Windows Server 2003 muszą wiedzieć na jakie niebezpieczeństwo narażają swoje bezcenne dla biznesu dane. To na pewno nie jest dobra droga dla tych, którzy swoje istnienie i sukces uzależniają od odpowiedniej ochrony informacji."
Ankieta wykazała jednak, że zdecydowana większość specjalistów IT rozpoczęła działania związane z migracją systemu ze znacznym wyprzedzeniem.
15% respondentów zadeklarowała całkowite zakończenie przeniesienia systemów w nowe ramy. 48% jest w trakcie migracji, niecałe 30% pozostaje w fazie planowania.
8% specjalistów w ogóle nie przewiduje wprowadzania zmian, mimo że aż 85% z nich obawia się o brak bezpieczeństwa, 72% martwi się potencjalnym brakiem kompatybilności oprogramowania, a 66% widzi ryzyko związane z niezgodnościami prawnymi.
Prawie 60% biorących udział w badaniu wskazało jako następcę WS2003 najnowszą wersję Windows Server. Spośród nich 39% jako powód podało standaryzację oprogramowania i łatwość zarządzania, 37% posiadało już wcześniej licencje Windows Server 2012, inni wskazywali znaczenie dodatków i funkcjonalności, a 36% szukało dodatkowych możliwości wirtualizacji.
Prawie 75% tych, którzy już zakończyli, są w trakcie bądź planują migrację systemu, zapowiadają przeniesienie aplikacji operujących do tej pory na Windows Server 2003 do środowiska wirtualnego, przy czym dla 31% przeniesienie nastąpi z serwerów fizycznych do już istniejących serwerów wirtualnych, natomiast dla 34% będzie się wiązało z koniecznością stworzenia wirtualnego środowiska od podstaw.
Ponad jedna piąta zainteresowanych będzie przenosić dane z jednego już istniejącego wirtualnego serwera to drugiego. Podoba ilość będzie planuje stworzenie nowej wirtualnej maszyny.
Respondenci wspominali również o zakupach nowego sprzętu i oprogramowania jako części procesu migracji.
Aż 30% zamierza kupić całkowicie nowe serwery fizyczne wraz z systemami operacyjnymi, 16% kupi sam system do zainstalowania na już posiadanym sprzęcie. Tylko 12% będzie przenosić swoje dane do chmury bądź skorzysta z hostingu.
Ponad 20% ankietowanych specjalistów IT potwierdziło, że nie zamierza aktualizować wszystkich części systemów opartych obecnie o Windows Server 2003. Dla tych, którzy nie planują pełnej migracji środowisk najczęstszymi argumentami są brak czasu oraz ograniczenia budżetu, stanowiące największą przeszkodę.
"Choć jedynym w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem jest całkowite odcięcie od Windows Server 2003, firmy wstrzymujące się z taką decyzją powinny zrobić wszystko co możliwe, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami", podsumował sytuację ekspert Spiceworks.
Tego jak dobrze na zakończenie wsparcia dla Windows Server 2003 przygotowani są użytkownicy systemu dowiemy się w połowie lipca. Pozostaje mieć nadzieję, że zdecydowana większość zrozumie konieczność zmian zapobiegając tym samym nieoczekiwanym nieprzyjemnościom i zagrożeniom dla własnego biznesu.