Koniec wsparcia dla Windows Server 2003
Microsoft zapowiedział zakończenie wsparcia dla Windows Server 2003 w lipcu przyszłego roku. Według wielu przedstawicieli branży może to skutkować wzrostem sprzedaży serwerów.
Wygaśnięcie wsparcia dla Windows Server 2003 może być zjawiskiem analogicznym do tegorocznego zakończenia wsparcia dla Windows XP, które doprowadziło do zmian w poziomie sprzedaży komputerów osobistych.
Bezpieczeństwo i zapewnienie ciągłości pracy jest podstawowym warunkiem funkcjonowania centrów danych, dlatego prawdopodobnie wraz końcem wsparcia dla Windows Server 2003 gwałtownie wzrośnie sprzedaż nowocześniejszych maszyn.
Szacuje się, że obecnie około 12 milionów serwerów funkcjonuje w oparciu o ten system operacyjny, co stanowi dość znaczną część rynku.
Zastępcą dla systemu może być Windows Server 2012 R2. I choć Linux jest popularnym wyborem, to dla użytkowników przyzwyczajonych do produktów Microsoft, to właśnie Windows będzie najbardziej prawdopodobną opcją.
Ilość sprzedawanych serwerów rośnie, jednak nie na tym samym poziomie jak w poprzednim roku. Wzrost w skali ogólnej jest bardzo umiarkowany, natomiast segment maszyn z wyższej półki notuje coraz lepsze rezultaty, zwłaszcza w porównaniu z rokiem 2013 (więcej na temat wyników sprzedaży serwerów pisaliśmy w artykule Zmiany na rynku? Rośnie sprzedaż chińskich serwerów!).
Według specjalistów, producenci programów operacyjnych powinni wykorzystać kolejny “cykl życia” maszyn i bardziej przystosowywać kolejne wersje do potrzeb działań w chmurze. Oferowany przez Microsoft Windows Server 2012 ma zapewniać efektywniejsze przechowywanie danych i wirtualizację. Poprawione zostały opcje dostępu oraz zabezpieczenia. System może działać we współpracy z Microsoft Azure.
Według Patricka Moorhead’a, prezesa i głównego analityka Moor Insights and Strategy, wycofanie wsparcia dla starszych generacji systemów operacyjnych powinno zachęcić klientów do kupowania nowego, mniejszego, szybszego i bardziej energooszczędnego sprzętu. Dodatkowo, zmiana systemu będzie dobrą okazją do większej konsolidacji rozwiązań w ramach data center.
Czy użytkownicy zareagują na zmiany zgodnie z oczekiwaniami? Przekonamy się w ciągu najbliższego roku.