Lenovo zapowiada kolejne przejęcia - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Lenovo zapowiada kolejne przejęcia

Oświadczenie Yanga Yanquinga, prezesa Lenovo, pociągnęło za sobą silną reakcję branży zaawansowanych rozwiązań IT. Yanquing oznajmił, że seria przejęć jakich dokonało Lenovo w ostatnim czasie nie stanowi zapowiedzi zwolnienia tempa zmian – wręcz przeciwnie, firma planuje kontynuować przyjętą strategię wykorzystywania dobrych szans na rozwój, wśród których przejęcia sprzętu jak i całych przedsiębiorstw stanowią jeden z fundamentów działań. 

Głosy wątpliwości

Nie wszyscy podchodzą tak entuzjastycznie do śmiałej zapowiedzi prezesa Lenovo. Po tym jak firma wydała ponad 5 miliardów dolarów na dwa przejęcia, wielu udziałowców obawia się, że Lenovo wykorzystuje środki finansowe na zbyt szeroki zakres działań, co wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej w krótkim czasie.

Pomimo niezwykle silnej pozycji Lenovo jako globalnie wpływowego gracza na ryku, istnieje kilka powodów, dla których część zainteresowanych osób wyraża swoje obawy związane z takim scenariuszem rozwoju firmy. Historia pokazała wiele przypadków, w których zbyt szybko rozrastające się marki wpadały w ogromne problemy nie będąc w stanie pokryć rosnących lawinowo potrzeb finansowych. Typową konsekwencją takich kłopotów są masowe zwolnienia, mające czasowo załagodzić kryzys. Takie rozwiązanie prowadzi jednak do innego rodzaju komplikacji. Negatywnie reaguje opinia publiczna i media, zmianie ulega postrzeganie marki – wszystko to wpływa na ocenę działań przedsiębiorstwa, zarówno przez zewnętrznych partnerów, jak i udziałowców. 

31 grudnia 2013 roku Lenovo opublikowało raport, w którym ogłoszono poziom rezerw finansowych firmy. Oprócz zadeklarowanych 3,4 miliardów dolarów, firma posiada kilka dodatkowych miliardów do zagospodarowania. Zapowiedziano również gotowość do podjęcia działań nakierowanych na zbiórkę funduszy bądź wzięcie kredytu, jeśli tylko taka potrzeba wyniknie z planów kolejnych przejęć, mogących pozytywnie wpłynąć na rozwój firmy.   

Historia przejęć Lenovo

Jak wyglądały przejęcia Lenovo w ciągu minionych lat?

Po 21 latach w branży, Lenovo doprowadziło w 2005 roku do przejęcia od IBM sekcji komputerów osobistych. Zapewniło to firmie własność nad jedną z najbardziej lubianych przez użytkowników klasą PC – ThinkPad.

W 2011 roku Lenovo zdecydowało się na wspólne przedsięwzięcie z NEC – japońską firmą elektroniczną.Intencją współpracy było rozszerzenie zakresu działań Lenovo na rynku japońskim.

Czerwiec 2011 roku przyniósł przejęcie niemieckiej firmy Medion – wraz z tym krokiem udział Lenovo w niemieckim rynku IT wzrósł dwukrotnie.

Rok 2012 przebiegał dla Lenovo pod znakiem przejęcia brazylijskiego rynku za sprawą wchłonięcia firmy CCE.

W sierpniu 2012 roku Lenovo i EMC2 połączyły siły tworząc LenovoEMC2, oferujące rozwiązania sieciowe dla małych i średnich firm.

Kolejne przejęcia Lenovo nastąpiło we wrześniu 2012 – kierując się chęcią pozyskania nowej technologii Lenovo przejęło amerykańską firmę Stoneware.

W styczniu 2014 Lenovo ogłosiło odkupienie za prawie 3 miliardy dolarów Motorola Mobility od koncernu Google. Dzięki tej transakcji Lenovo uzyskało dostęp do szerokiej linii smartphonów Motorola, a prezes Yuanqing zapowiedział pojawienie się pierwszych zysków z tej transakcji już po sześciu kwartałach.

Cały rynek niecierpliwie czeka na rozwój polityki przejęć Lenovo. Dzięki swojej strategii firma uzyskała status giganta przemysłu IT, i jak twierdzi zarząd firmy, nie zamierza na tym poprzestać.

Jednego jesteśmy pewni – jako autoryzowany Lenovo Gold Partner posiadamy w swojej ofercie wszystkie produkty marki, a naszym klientom możemy zaoferować najlepsze rozwiązania w konkurencyjnych cenach, indywidualnie dopasowane do potrzeb przez naszych wykwalifikowanych specjalistów.  



Wczytaj inny kod


 

Back to Top