Maszyna od HP przyszłością świata serwerów? Dell wyśmiewa pomysł - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Maszyna od HP przyszłością świata serwerów? Dell wyśmiewa pomysł

Jak podaje wiele źródeł, HP rozpoczęło pracę nad nowym, niezwykle mocnym sprzętem, w którym mają znaleźć zastosowanie takie rozwiązania jak memrystory i fotonika krzemowa. Nazwane „Maszyną” (ang. The Machine) „urządzenie wielkości lodówki ma w założeniu zastąpić wyposażenie data center” – czytamy w jednym z raportów. Zanim jednak rozwiązanie to wejdzie na rynek, co może nastąpić pod koniec tej dekady, HP musi uporać się z pierwszymi znaczącymi problemami technicznymi.

Ostatni przykład wprowadzenia przez HP sprzętu, który miał zmienić losy firmy nie jest najlepszym scenariuszem dla The Machine. Kilka lat temu firma wypuściła Moonshot, nowy rodzaj serwera o niskim poborze energii, który miał znaleźć zastosowanie w wielkich centrach danych. Wprowadzenie go na rynek trwało dłużej niż zakładano, a HP nadal nie ogłosiło czy był to krok, który przyniósł jakikolwiek zysk. Z tej perspektywy stworzenie „Maszyny”, projektu o wiele ambitniejszego niż Moonshot zdaje się być nie lada wyzwaniem dla firmy.

Szczegóły dotyczące sprzętu nie są obszerne. Wiadomo, że ma zostać zastosowana nowa technologia pamięci nazwana memrystorami, a także wysokiej prędkości połączenia oparte na fotonice krzemowej. Co ważne, konieczne będzie stworzenie całkowicie nowego systemu operacyjnego. HP rozpoczęło prace nad “Maszyną” około półtora roku temu, tuż po tym jak Martin Fink zyskał stanowisko szefa laboratoriów HP i założył sobie ambitny cel ukończenia tego projektu.

Największą innowację mają stanowić memrystory. Uzyskiwanie coraz lepszych rezultatów bazując na „starych” technologiach pamięci takich jak DRAM staje się coraz trudniejsze i to właśnie pamięci stanowią „wąskie gardło” blokujące szybsze tempo dalszego rozwoju sprzętu komputerowego. Memrystory stanowią jedną z kilku opcji rozpatrywanych jako następcy standardowej pamięci. Mogłyby zastąpić architekturę współczesnych komputerów, w których większość danych przechowywanych jest na dyskach twardych - ich części, w miarę potrzeb, przesyłane są do pamięci. Memrystory pozwoliłyby na przechowywanie wszystkich danych w pamięci i korzystanie z nich w dowolnej chwili. 

Nowa architektura ma wymagać stworzonego od podstaw, specjalnie dostosowanego systemu operacyjnego. Laboratoria HP rozpoczęły już pracę nad nim.

Jak na tak huczne zapowiedzi HP zareagowała konkurencja?

„Założenie, że możliwe jest osiągnięcie jakiegoś magicznego poziomu poprzez zmianę systemu operacyjnego jest z samej swojej istoty zabawne” powiedział zapytany o komentarz szef działu oprogramowania Dell, John Swainson. Według Swainsona, podstawowe dla sprzętu elementy, takie jak procesor i pamięć można rekonfigurować, jednak nie na tyle mocno, aby istniejące oprogramowanie nie było w stanie zadziałać. „Nie znam zbyt wielu ludzi, którzy uznaliby coś takiego za dobry pomysł” – dodał przedstawiciel Dell.

Jai Menon, szef działu badań w firmie Dell, dodał, że inny rodzaj zaawansowanej pamięci – PRAM (Phase-Change Memory) – wejdzie do użytku „wcześniej niż to na co stawia HP”.

Kto ma rację? Jak będzie wyglądać przyszłość? W którą stronę rozwinie się technologia? Na odpowiedź na te pytania będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top