Nowa konkurencja dla Intel na rynku x86 od THATIC i AMD
Serwerowy rynek x86 właśnie stał się jeszcze bardziej interesujący. AMD ogłosiło plan sprzedania licencji swojego najpopularniejszego procesora nowo utworzonej chińskiej firmie, kreując tym samym rywala dla Intel.
AMD rozpocznie licencjonowanie swoich procesorów x86 i technologii system-on-chip firmie o nazwie THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd.) będącej połączonym przedsięwzięciem AMD i konsorcjum publicznych i prywatnych chińskich firm.
AMD zapewnia THATIC technologię niezbędną do stworzenia kompletnego serwerowego procesora. Firma będzie mogła tworzyć warianty procesorów x86 przystosowane do użycia w różnych typach maszyn.
Większość komputerów PC i serwerów bazuje na procesorach x86 jednak licencjonowanie technologii innym firmom jest rzadkim zjawiskiem, nawet jeśli chodzi o wspólny projekt, powiedział Jim McGregor, główny analityk Tirias Research.
AMD jest znacznie mniejszą firmą niż Intel i licencjonowanie technologii jest dla niej łatwym sposobem na poszerzenie jej zasięgu, a także drogą do zwiększenia przychodów.
AMD robi wszystko co możliwe, aby stać się realną konkurencją dla Intel. Według McGregora bardzo prawdopodobne wydaje się licencjonowanie w przyszłości nie tylko procesorów serwerowych, ale i rozwiązań do PC.
Transakcja jest dowodem na chęć spieniężenia przez AMD części dużego portfolio własności intelektualnej należącego do firmy, powiedział prezes i główny analityk Moor Insights and Strategy, Patrick Moorhead.
"Spodziewam się większej ilości tego typu działań w obszarach, które są trudnodostępne dla platform lub innych zasobów AMD. Myślę, że nie tylko technologie CPU, ale także GPU staną się przedmiotem licencjonowania", podsumował Moorhead.
Intel na pewno nie będzie zadowolony słysząc takie wieści. Niespodziewanie do wyścigu w konkurencji procesorów x86 dołączą kolejni gracze, co może zaszkodzić pozycji Intel bardziej niż AMD. Intel dominuje na obszarze serwerów i PC, a producenci korzystający z licencji AMD mogą zalać rynek swoimi wariantami dla tych rozwiązań.
Do tej pory Intel kurczowo trzyma się swoich projektów x86 i nie licencjonuje technologii. Firma tworzy własne procesory we współpracy z partnerami sprzedażowymi lub projektowymi takimi jak chińska firma RockChip. Szczegóły samej architektury x86 nigdy nie były przekazywane partnerom technicznym.
AMD prawdopodobnie będzie licencjonować także procesory serwerowe bazujące na nadchodzącej architekturze Zen. Według przedstawicieli firmy będą to najlepsze procesory od ponad dekady i mają pozwolić na zwiększenie wydajności o 40% na każdy cykl zegara. AMD liczy, że Zen stanie się prawdziwą konkurencją dla Intel.
AMD będzie nadal kontynuować sprzedaż procesorów swojej produkcji. Pierwsze serwery z procesorami Zen mają trafić na rynek na początku przyszłego roku.
Intel i AMD posiadają już dwustronne porozumienie w zakresie licencjonowania x86. AMD twierdzi, że nie łamie żadnych jego postanowień angażując się we wspólne przedsięwzięcie z THATIC.
AMD nie chwali się ilością swoich udziałów w THATIC, ale na pewno nie można mówić tu o wielkich finansowych inwestycjach. Głównym wkładem AMD jest własność intelektualna, a cała transakcja ma przynieść 293 mln dolarów. Kierownictwo THATIC znajdzie się w rękach Chińskiej Akademii Nauk, państwowego instytutu badawczego.
Podejście AMD jest porównywalne z polityką ARM, która licencjonuje projekty swoich procesorów wielu firmom. Rozwiązania ARM wykorzystywane są miedzy innymi w smartphonach i tabletach takich firm jak Samsung i Apple. Należy pamiętać o przypadkach, w których licencjonowanie nie zawsze się sprawdza. Przykładem może być Nvidia, która nie znalazła chętnych na swój projekt GPU Kepler.
Firma AMD była kiedyś dużym zagrożeniem dla Intel w obszarze serwerów, straciła jednak część swojego rynku inwestując w takie projekty jak bardzo krytykowana architektura Bulldozer. W 2012 roku firma kupiła także zajmujące się mikroserwerami przedsiębiorstwo SeaMicro. Transakcja o wartości 334 mln dolarów zakończyła się po roku rezygnacją AMD z udziału w tym rynku.
Licencjonowanie i udział w partnerskiej spółce dadzą AMD bezpośredni dostęp do dynamicznie rozwijającego się chińskiego rynku. Firmy takie jak Baidu, Tencent i Alibaba budują wielkie data center podobne do tych tworzonych w Stanach Zjednoczonych przez Google i Facebook. Rodzi to zwiększony popyt na zasoby obliczeniowe wykorzystywane w zaawansowanych obszarach m.in. machine learning.
Działania AMD zwiększą także poziom konkurencji na chińskim rynku. Dotychczas oprócz rodzimych firm obszar ten był opanowany przez IBM promujący swoją technologię Power oraz Qualcomm, który pracuje właśnie na stworzeniem 24-rdzeniowego procesora serwerowa ARM.
Z drugiej strony wspólny projekt da chińskiego rządowi dostęp do pożądanych od dłuższego czasu projektów x86. Chiny chcą zadbać o rozwój produkowanych na miejscu procesorów, a lokalne firmy były dotychczas w posiadaniu tylko architektury Power, ARM i MIPS.
Mimo wszystko przed AMD jeszcze długa droga do stworzenia dobrych relacji z chińskim rządem. Intel ma w tych obszarze dużą przewagę – od lat angażował się w ten rynek inwestując w Chinach ogromne kwoty.