Nowe 18 rdzeniowe procesory Intel Xeon E7v3. - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Nowe 18 rdzeniowe procesory Intel Xeon E7v3.

Mniejsze serwery powoli opanowują data center jednak Intel wierzy, że istnieje przyszłość także dla potężnych maszyn dostosowanych do potrzeb zaawansowanych obliczeń i ogromnych baz danych.

 

intel xeon e7v3


Nowa linia procesorów serwerowych Xeon E7 v3 opartych na mikroarchitekturze Haswell ma być odpowiedzią na potrzeby tego rodzaju urządzeń. Wyposażone w nawet 18 rdzeni procesory mają być najszybszą opcją dostępną w ramach Intel, zaprojektowaną specjalnie z myślą o bazach danych, systemach ERP (enterprise resource planning) i analityce związanej z systemami uczącymi się.


Kompleksowe modele systemów uczących się nie mogą być implementowane w ramach chmury lub mniejszych serwerów hiperskali w ramach data center. Aby systemy funkcjonowały odpowiednio konieczne są potężniejsze obliczeniowo klastry serwerów, które dzięki dużej ilości rdzeni będą w stanie poradzić sobie z precyzyjnymi analizami wielkich zbiorów danych.


„Możliwości obliczeniowe, do których mieliśmy dostęp kilka lat temu są zdecydowanie za małe, aby móc stworzyć algorytm będący w stanie znaleźć korelację miedzy tysiącami zmiennych”, powiedział Ron Kasabian, dyrektor generalny Big Data Solutions w Intel.


Intel dostosowuje linię procesorów E7 do potrzeb szybko zmieniającego się rynku serwerów, w którym zasady tworzenia data center zostały zdefiniowane na nowo przez gigantów takich jak Google, Amazon czy Facebook. Wymienione firmy budują ogromne data center w oparciu o jedno- lub dwugniazdowe serwery, które są tanie i mogą być instalowane w tysiącach, aby poradzić sobie z rosnącym ciągle przepływem danych.


Procesory E7 stworzono dla mocniejszych serwerów (wyposażonych w przynajmniej cztery gniazda), które zwykle nie wpisują się w profil Web hostingu i systemów hiperskali. Ten rodzaj maszyn używany jest najczęściej do obsługi zarówno baz danych i ERP, jak i analitycznych obliczeń wspomagających firmy w lepszym planowaniu przyszłych działań i podejmowaniu bieżących decyzji.


Serwery w chmurze lub rozproszone środowiska obliczeniowe – takie jak system Hadoop – mogą podpiąć się do tych potężnych klastrów, aby szybko wydobyć z nich potrzebne informacje, a następnie dostarczyć je do klientów za pośrednictwem Internetu. Wraz ze wzrostem ilości użytkowników online oraz ekspansją Internetu Rzeczy, duża ilość danych jest przekazywana do mniejszych serwerów i urządzeń. Informacje te mogą być z powrotem wysyłane do mocniejszych serwerów, które analizują dane i pomagają zrozumieć ich sens.


Pracując nad procesorami E7 v3, Intel współpracował z SAP, chcąc jak najefektywniej dopasować swoje urządzenia do wymagań oprogramowania. Obie firmy twierdzą, że najnowsze procesory są sześć razy szybsze w połączeniu z aplikacją SAP w porównaniu z poprzednią wersją Intel E7 v2, która weszła na rynek w zeszłym roku i oparta była na starszej architekturze Ivy Bridge. Tak znacząca poprawa wydajności ma wynikać z połączenia ulepszonych procesorów i optymalizacji oprogramowania.


Procesory Xeon E7 v3 o kodowej nazwie Haswell-EX wyposażone są w wiele nowych technologii, takich jak szybsza i bardziej efektywna pamięć DDR4 DRAM, wspomagająca ogólną wydajność serwera. System wspiera 1,5 TB pamięci na każdą kieszeń, więc ośmiokieszeniowy serwer może udźwignąć ogromną warto 12TB pamięci, tak potrzebnej chociażby w obsłudze baz danych.


Według Matta Lane’a, kierującego zespołem odpowiedzialnym za linię Xeon E7, najnowszy procesor jest do 40 % szybszy w porównaniu do swojego poprzednika.

Architektura Intel staje się coraz bardziej elastyczna, dzięki czemu firma może stworzyć pochodne Xeon E7 v3 dostosowane do specyficznych potrzeb konkretnych klientów, którzy mogliby zamawiać je w dużych ilościach, dodał Lane. Do tej pory Intel dostosowywał w ten sposób wersję procesorów E7 v2 dla Oracle i obsługiwanych przez firmę baz danych.


Wśród producentów serwerów, którzy wypuszczą na rynek maszyny wyposażone w nowość od Intel znajdują się między innymi Dell, Hewlett-Packard i Lenovo.



W linii procesorów E7 znajdują się cztery opcje 18-rdzeniowe i osiem opcji od 4 do 16 rdzeni. Najszybszy model E7-8890v3 o parametrach 2.5GHz i 45MB pamięci cache ma kosztować ponad
7 tysięcy dolarów. Najprostsza wersja 8-rdzeniowego modelu E7-4809v3 o prędkości zegara 2.0GHz
i 20MB cache będzie do kupienia za ok. 1250 dolarów. 



Wczytaj inny kod


 

Back to Top