Nowe rozwiązania IBM Linux mainframe
IBM planuje wzmocnienie swojego biznesu mainframe przy pomocy nowych opcji Linux obejmujących sprzęt i oprogramowanie. Firma wesprze także Open Mainframe Project i przekaże kody mainframe społeczności open source.
Publiczne chmury i wirtualizacja data center przyczyniły się do ogromnych zmian jakie zachodzą w sposobie zarządzania systemami IT w większości przedsiębiorstw. Miały one także wielki wpływ na wszystkie rodzaje sprzętu i oprogramowania używanego przez firmy, włącznie z mainframe.
Od styczniowej premiery z13, pierwszej od trzech lat nowej opcji mainframe, można zaobserwować istotne odrodzenie tej idei. Jak stwierdziła w jednym z ostatnich oświadczeń firma analityczna Gartner, odrodzenie to jest silniejsze niż wstępnie oczekiwano.
Chcąc wspierać i kontynuować ten trend, IBM postanowił połączyć siły z systemem Linux, aby zachęcić do współpracy więcej przedsiębiorstw, które na co dzień pracują z corporate analytics i chmurami hybrydowymi. Wynikiem prac są zaprezentowane niedawno nowości serwerowe w ramach linii LinuxOne: the Emperor i the Rockhopper.
The Emperor jest większą z dwóch opcji i zgodnie z informacjami przedstawionymi przez IBM jest w stanie wesprzeć do 8 tysięcy maszyn wirtualnych lub setki tysięcy kontenerów. The Rockhopper został zaprojektowany z myślą o firmach, którym zależy na szybkości, bezpieczeństwie i dostępności mainframe w mniejszej formie. IBM nie podał na razie jaka będzie cena obu rozwiązań.
Jeśli chodzi o oprogramowanie IBM pozwoli na działanie w ramach mainframe takim rozwiązaniom jak Apache Spark, Node.js, MongoDB, MariaDB, PostgreSQL, Chef i Docker. Suse, umożliwiający dystrubucję Linux dla mainframe, będzie wspierał KVM, dając użytkownikom nową opcję hipernadzorcy. Canonical i IBM pracują także nad nową wersja Ubuntu Linux.
Dodatkowo, kod mainframe zostanie udostępniony przez IBM w ramach polityki open source. Firma nie ujawniła zbyt wielu szczegółów kodu, ma to jednak wystarczyć chociażby do ulepszenia integracji pomiędzy sieciami a chmurą.
Istotną częścią nowej polityki IBM jest wsparcie, we współpracy z Suse, CA Technologies i innymi partnerami, utworzonego przez Linux Foundation projektu Open Mainframe. Jak podano w oświadczeniu fundacji, pomimo wielu lat współdziałania Linux i mainframe nadal istnieje spore pole do wprowadzania ulepszeń.
Celem nowego projektu jest połączenie mainframe i Linux w jak najbardziej atrakcyjny dla użytkowników sposób. To oznacza między innymi poszerzenie zakresu narzędzi dostępnych dla deweloperów.
Firmy biorące udział w projekcie chcą zaangażować do współpracy także ośrodki akademickie, co ma zapewnić odpowiednie przygotowanie ludzi mających zajmować się zarządzaniem i programowaniem mainframe. Obecnie wśród nich znadują się University of Washington i University of Bedfordshire.
Oprócz wspomnianych wyżej firm, także ADP, BMC, Compuware, LC3, RSM Partners oraz Vicom Infinity są zaangażowane w Open Mainframe Project.