Nowy 24-rdzeniowy Xeon E7-8890 v4 od Intel
Intel kontynuuje wzmacnianie swojego portfolio wypuszczając na rynek 24-rdzeniowy procesor do wykorzystania w maszynach o wysokiej wydajności.
Procesor Xeon E7-8890 v4 jest częścią rodziny Xeon E7-8800 v4 zaprezentowanej niedawno przez Intel. Ogłoszenie nowości miała miejsce tydzień po innej, wzbudzającej ogromne zainteresowanie zapowiedzi przeznaczonego do gamingu, 10-rdzeniowego procesora o kodowej nazwie Broadwell-E.
W większości przypadków 24-rdzeniowy procesor będzie stosowany w najmocniejszych serwerach wyposażonych w 4 lub 8 gniazd. Maszyna o ośmiu gniazdach będzie w stanie pomieścić do 192 rdzeni i 24TB pamięci.
Szacowana przez Intel cena 192-rdzeniowego systemu z 2TB pamięci i dwoma dyskami twardymi to ok. 165 tysięcy dolarów. Przy zwiększeniu ilości pamięci do maksymalnego poziomu 24TB cena rozwiązania znacząco wzrośnie.
Pat Buddenbaum, dyrektor generalny ds. rozwiązań IT klasy enterprise w Intel Data Center Group powiedział, że 18 producentów serwerów planuje wypuszczenie na rynek łącznie 51 systemów pracujących na nowym procesorze.
Lenovo i Dell zaprezentują swoje serwery zintegrowane ze storagem i elementami sieciowymi. Niektóre maszyny innych producentów, takich jak SGI i Fujitsu mają mieć nawet do 32 gniazd, co oznacza możliwość wsparcia systemów za pomocą nawet 768 rdzeni.
Do rodziny Xeon E7-8800 v4 wprowadzono siedem nowych procesorów posiadających od 4 do 24 rdzeni. To następcy ogłoszonej w zeszłym roku serii Xeon E7 v3, w której najmocniejszy z procesorów posiadał 18 rdzeni.
Z wyjątkiem przeznaczonego do użycia w superkomputerach Xeon Phi, rozwiązania Xeon E7 są najszybszymi procesorami Intel.
Wraz ze spadkiem zaangażowania w rynek PC, Intel coraz bardziej skupia się na procesorach Xeon. Według IDC, w 2015 roku udział firmy w rynku serwerowym wyniósł 99,2% jednak wynik ten może zmniejszyć się w następnych latach wraz z coraz szerszym zastosowaniem technologii ARM i stworzeniem przez AMD serwerowych procesorów x86.
Procesory Xeon E7 zostały stworzone z myślą o zaawansowanych systemach wykorzystywanych przez banki, organizacje finansowe i inne gałęzie przemysłu.
Według Buddenbauma, przykładem może być stosowanie przez banki serwerów operujących na Xeon E7 v4 do wykrywania oszust w czasie rzeczywistym i analizy transakcji.
Większa grupa serwerów z nowymi procesorami może także zostać połączona w celu stworzenia klastra służącego do precyzyjnej analizy ogromnych ilości danych. Takie rozwiązanie mogłoby pomóc chociażby samochodom bezzałogowym w rozpoznawaniu znaków i obrazów lub obsługiwać skomplikowane algorytmy w celu stworzenia korelacji w obszarze genomiki.
Największa uwaga Intel w zakresie Xeon E7 v4 skupia się wokół przetwarzania typu in-memory, wykorzystywanego przy aplikacjach takich jak bazy danych. SAP, Oracle i Microsoft, czyli firmy sprzedające oprogramowanie do analityki i baz danych coraz bardziej stawiają na tego rodzaju działanie, które jest o wiele szybsze niż ciągłe przerzucanie danych między CPU, pamięcią i storagem. Procesory wspierają pamięć DDR4.
Rodzina Xeon E7-8800 v4 świetnie wpisuje się w inne obszary zainteresowania Intel takie jak Internet Rzeczy i fotonika krzemowa. Moc procesorów umożliwi wsparcie rozwoju tych technologii, np. serwery będę mogły służyć jako toolboxy, w których analizowane będą dane zbierane od klientów Internetu Rzeczy.
Intel skupia się także na rozwiązaniach FPGA (field-programmable gate arrays), jednak jak stwierdził Buddenbaum, najnowszy dodatek do portfolio firmy nie został zaprojektowany z myślą o tym rozwiązaniu. Według przedstawicieli Intel, FPGA stanowią idealną parę z serwerami posiadającymi od jednego do czterech gniazd, pracującymi na Xeon E5 v4.
Nowe procesory bazują na architekturze Broadwell i są kompatybilne z gniazdami Xeon E7 v3 co oznacza, że mogą zostać podpięte bezpośrednio do już posiadanych maszyn. Procesory mają także podobne funkcjonalności korekcji błędów jak ich poprzednicy.
24-rdzeniowy Xeon E7-8890 v4 posiada zegar o prędkości 2.2 GHz, 60MB pamięci cache i 165 W zużycia energii. Inne procesory z tej linii charakteryzują się częstotliwością od 2.1 GHz do 3.2 GHz, cache pomiędzy 45MB i 60MB oraz zużyciem energii od 140 do 165 W.
Intel zapowiedział także procesory serii Xeon E7-4800 v4 posiadające od ośmiu do 16 rdzeni, od 20MB do 40MB cache i pobierające 115 W energii. Charakteryzują się wolniejszą wewnętrzną przepustowością jednak zostały zaprojektowane z myślą o wysokowydajnych maszynach z niższej półki cenowej.