Nowy właściciel VMware - co czeka firmę pod rządami Dell?
Wiele rzeczy może zmienić się dla pioniera wirtualizacji w obliczu przejęcie VMware przez Dell. Jak do nowej sytuacji przygotowuje się VMware?
Po pierwsze, zmiany obejmą jeden z produktów będących uosobieniem technologii wirtualizacji serwerów - powodem jest ciągły spadek sprzedaży platformy vSphere. Według najwyższych rangą przedstawicieli firmy analiza finansowych wyników VMware za ubiegły rok wskazuje, że trend spadkowy utrzyma się w przyszłości.
Odchudzona zostaje także kadra VMware. Redukcja obejmie około 800 pracowników, co daje prawie 5% wszystkich zatrudnionych przez firmę. Zwolnienia mają przynieść od 55 do 65 mln dolarów oszczędności, które zostaną następnie zainwestowane w zasoby wspierające rozwój produktów mających pociągnąć za sobą znaczne zyski.
O jakich produktach mowa? Na pewno nie jest to vCloud Air czyli platforma do obsługi publicznej chmury. Prawdopodobnie większość z 800 zwalnianych pracowników wywodzi się właśnie z obszarów firmy zajmujących się działaniami w chmurze.
Odsuwanie się VMware od wyścigu w obszarze publicznej chmury jest nie tylko rozsądnym, ale także niezbyt zaskakujących krokiem. Konkurencja jaką napotkał na tej drodze gigant wirtualizacji, zwłaszcza w postaci chmury AWS od Amazon i platformy Microsoft Azure, okazała się większa niż oczekiwano. Microsoft porzucił swoje aspiracje budowy chmurowej platformy Windows i walczy teraz o każdego chętnego, chcącego skorzystać z jego usług w chmurze, bez względu na system operacyjny, na którym dany użytkownik operuje.
Nawet Google, największa firma na świecie, nie jest w stanie stawić czoła w walce o dominacje w chmurze z AWS i Microsoft, więc Dell/VMware prawdopodobnie ma rację decydując przesunąć swoją uwagę na inny obszar.
Należy jednak pamiętać, że VMware nie wycofuje się z chmury całkowicie. Jak wyjaśnił CEO firmy, Pat Gelsinger "oferta w tym zakresie będzie miała bardziej zawężony charakter, zapewniając specjalistyczne oprogramowanie i usługi chmurowe unikalne dla VMware i odróżniające się od dostępnego portfolio innych dostawców publicznej chmury".
Wzrosty w NSX i Virtual SAN
Jednym z obszarów, w którym VMware zanotował największe wzrosty jest NSX, platforma wirtualizacji sieci i bezpieczeństwa dla data center typu software-defined, która ukształtowała się dzięki przejęciu w 2012 roku startupu’u Nicira. Zanotowane wyniki to ponad 100% wzrost w stosunku do ubiegłego roku, co daje obroty na poziomie znacznie przekraczającym 600 mln dolarów.
Zamiast koncentrować się na konkurowaniu z Azure i AWS, VMware zajmie się poszukiwaniem klientów wśród użytkowników tych platform, oferując wersję NSX która pozwoli na ustanowienie bezpiecznej, zaszyfrowanej sieci na przestrzeni firmowych data center oraz Azure, AWS i innych publicznych chmur.
Innym obszarem, który poprawił swoje wyniki jest Virtual SAN. Według przedstawicieli firmy zanotowane w czwartym kwartale przychody ze sprzedaży tego produktu wzrosły o 200% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. (Na pierwszy rzut oka nie jest oczywiste dlaczego firma podkreśla rezultaty z Q4 zamiast z całego roku, można natomiast z dużą dozą pewności stwierdzić, że powodem jest mniej imponujący roczny wynik).
Mimo wszystko ciężko być tak podekscytowanym wynikami vSAN jak dzieje się to w przypadku NSX: biznes ten jest relatywnie mały a wirtualny storage stanowi obszar, w którym VMware natknie się na sporą konkurencję. Jeśli sprzedaż vSphere spada, można domyślić się, że szanse na sukces vSAN nie są tak duże jak byłyby, gdyby vSphere radził sobie lepiej.
VMware podkreśla nadzieje związane z jeszcze jedną sferą działań, tzw. end-user computing, który wzrósł o ponad 30% w porównaniu do zeszłego roku. End-user to między innymi infrastruktura VMware Horizon VDI, a także AirWatch, oprogramowanie do mobilnego zarządzania kupione przez firmę w 2014 roku za ok. 1,5 mld dolarów, dzięki któremu możliwe jest bezpieczne dostarczanie chmurowych aplikacji.
Wszystkie te działania mogą świadczyć o świadomych zmianach w VMware – potencjalnie przeprowadzanych z myślą o życiu pod rządami Dell. VMware chce stać się firmą, która będzie mogła pomóc użytkownikom w zakładaniu i zarządzaniu chmurami hybrydowymi przy wykorzystaniu różnych dostawców publicznej chmury. NSX ma stać się centralnym elementem tego systemu.
To ciekawa dla Dell sytuacja – potrzeba będzie kilku lat, aby przekonać się czy przyjęta przez VMware strategia zmian zakończy się prawdziwym sukcesem.