Photon i Lightwave. Kontenerowe nowości od VMware.
Trudno przecenić znaczenie kontenerów w branży wirtualizacji serwerów. Mają potencjał, aby być śmiertelnym zagrożeniem lub lukratywną szansą dla takich gigantów jak VMware.
Są zagrożeniem, ponieważ potrafią robić wiele z tego, co osiąga tradycyjna technologia wirtualizacji serwerów. Jednocześnie stanowią szansę, jeśli VMware będzie w stanie przekonać swoich klientów do korzystania z obu technologii. W takim przypadku kontenery staną się dodatkową cechą wirtualizacji serwerów, która wzmocni ich potencjał i sprawi, że będzie jeszcze bardziej użyteczna.
VMware szybko zrozumiał potencjał kontenerów. Po części dlatego, że firma podejmuje ogromne wysiłki mające na celu wejście ze swoją platformą vCloud Air na rynek publicznych chmur, a kontenery znacząco ułatwiają firmom przenoszenie aplikacji w ramy chmur hybrydowych - z chmury prywatnej w swoich data center do chmury publicznej takiej jak vCloud Air.
Nie dziwi więc fakt, że w połowie kwietnia firma ogłosiła dwa nowe projekty open source mające zwiększyć użyteczność kontenerów dla klientów VMware.
Photon Linux OS dla aplikacji typu Cloud-Native
Pierwszy z nich, czyli Project Photon to lekki system operacyjny Linux przystosowany do obsługi aplikacji w chmurze, zoptymalizowany dla hipernadzorcy vSphere i vCloud Air.
Photon został zaprojektowany, aby:
Wspierać najpopularniejsze formaty kontenerów w ramach Linux, takich jak Docker, rkt oraz Garden.
Charakteryzować się minimalnym footprintem (ok. 300MB) zapewniającym jak najlepsze środowisko dla obsługi kontenerów.
Pozwalać na łatwe przenoszenie danych w ramach kontenerów.
Współpracować ze wszystkimi zabezpieczeniami i narzędziami do zarządzania dostępnymi w ramach vSphere.
VMware nie jest pierwszą firmą, która ogłosiła tego typu system operacyjny Linux dla kontenerów. Red Hat ma swój Project Atomic, Canonical zapowiedział Snappy Ubuntu. Nie można zapomnieć także o CoreOS. Tym co ma odróżniać opcje VMware jest wsparcie zarówno dla Rocket od CoreOS i Garden – technologii kontenerowych stworzonych przez zespół VMware w ramach firmy-siostry Pivotal, jak i dla standardowej już opcji – Docker.
Photon jest już dostępny na GitHub oraz wielu innych źródłach.
Project Lightwave dla usług identyfikacji i zarządzania dostępem
Drugi ogłoszony w tym samym czasie projekt VMware to Lightwave. Opcja ta zawiera usługi identyfikacji i zarządzania dostępem klasy enterprise, które według firmy mają rozwiązać problemy związane z bezpieczeństwem, zarządzaniem i zgodnością z przepisami.
Project Lightwave to między innymi:
Wielodostępowość dla ułatwionego zarządzania i zgodności całej infrastruktury na wszystkich etapach cyklu rozwoju aplikacji.
Wsparcie dla SASL, OAuth, SAML, LDAP v3, Kerberos, X.509 i WS-Trust.
Rozszerzalne uwierzytelnianie i autoryzacja przy użyciu nazwy użytkownika i hasła, tokenóworaz infrastruktury PKI dla użytkowników, komputerów, kontenerów i obiektów zdefiniowanych przez użytkownika.
W przeciwieństwie do Photon, Lightwave nie jest jeszcze dostępny jednak VMware planuje jego premierę na najbliższe miesiące.
Spośród obu projektów niewątpliwie to Photon jest bardziej interesującą opcją. Częściowo dlatego, że jest już dostępny, ale także dlatego, że VMware zrobił wszystko, aby umożliwić systemowi wsparcie trzech formatów kontenerów.
To sprytne posunięcie, które pozwoli firmie na dotarcie do szerokiego grona odbiorców – zarówno fanów rkt, jak i Docker (i fanów Garden - jeśli istnieją). CoreOS oferuje prawie co samo, z wyjątkiem wsparcia dla Garden, jednak nie ma stojącej za swoim produktem nazwy VMware, co jest tak ważnym czynnikiem dla wielu firm.
W tym właśnie tkwi kluczowa wartość. Firmy, które zdecydowały się na produkty do wirtualizacji serwerów od VMware mają zaufanie do tej marki. Tak więc jeśli będzie istniała opcja systemu obsługującego kontenery wypuszczona przez VMware, przekonanie klientów do korzystania z tej technologii w ramach dotychczasowego środowiska wirtualizacji VMware nie będzie wielkim problemem.
Właśnie takiej przyszłości technologii kontenerowej oczekuje VMware. Czy to tylko życzenie czy realny scenariusz? Przekonamy się w ciągu najbliższych lat.