Pierwsze serwery IBM OpenPower już w tym roku! - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Pierwsze serwery IBM OpenPower już w tym roku!

Projekt IBM mający w zamierzeniu poszerzenie rynku dla procesorów Power posuwa się naprzód. Zapowiedziany właśnie nowy sprzęt marki Tyan ma podważyć dominację Intel w sektorze data center.

 

ibm open power

 

IBM ma jeszcze wiele do zrobienia, ale zapoczątkowane dwa lata temu działania mające umożliwić korzystanie z architektury Power użytkownikom serwerów innych producentów nabierają tempa. Główną ideą jest obniżenie kosztów systemów opartych na procesorach Power tak, aby mogły być one sprzedawane do użytku w dużych data center i wysokowydajnych środowiskach obliczeniowych, które obecnie zdominowane są przez procesory generacji x86.  

 

Tyan, producent serwerów na Tajwanie, dostarczy pierwszy dostępny komercyjnie serwer OpenPower w drugim kwartale tego roku. Dwugniazdowa maszyna ma być drogą dotarcia do największych klientów, takich jak dostawcy usług internetowych bądź usług w ramach chmury.

 

Także sam IBM pracuje nad swoim rozwiązaniem w ramach OpenPower. Sprzęt pod nazwą Firestone skierowany do użytkowników HPC ma został zaprezentowany jeszcze w tym roku. Produkcją maszyn   łączących w sobie technologie GPU Nvidia i połączenia Mellanox zajmie się Wistron.

 

To tylko dwie z zapowiedzi ogłoszonych na OpenPower Summit, które odbyło się w Dolinie Krzemowej. Według IBM, OpenPower Foundation liczy w tym momencie już 113 członków, czyli prawie czterokrotnie więcej niż jeszcze 9 miesięcy temu.

 

IBM wypracowało najnowsze rozwiązania dzięki współpracy z Tyan, Nvidia, Mellanox i Google. Sprzedaż standardowej opcji Unix opartej na systemie Power wciąż spada. W tej sytuacji to OpenPower Foundation ma być sposobem na tchnięcie nowego życia w architekturę od IBM.

 

Głównym czynnikiem sprawczym w tym zakresie jest udostępnienie przez IBM specyfikacji sprzętowych serwerów mogących operować na systemie Power, wraz z firmaware’m open source, opcjami wirtualizacji i innym oprogramowaniem. Dzięki takim informacjom zainteresowane firmy, takie jak Tyan mogą zbudować własne maszyny korzystające z procesorów Power 8.

 

Stanowi to ogromną zmianę w polityce IBM, która do tej pory opierała się na trzymaniu szczegółów architektury Power w całkowitej tajemnicy. Model biznesowy IBM nie opiera się na sprzedaży tanich systemów, dlatego firma zachęca swoich partnerów do produkcji rozwiązań kosztujących ok. 6000$, co ma zapewnić dostęp do nowej grupy klientów.

 

IBM sprzedaje także licencję na samą architekturę Power w modelu podobnym do tego używanego przez ARM. Dzięki tej opcji firmy mają możliwość budowy własnych pochodnych procesorów Power. To długoterminowe przedsięwzięcia, jednak już teraz IBM ogłosił, że chińska firma Suzhou PowerCore zamierza wypuścić w drugim kwartale swoją wersję procesora Power. Produkt o nazwie CP1 ma być instalowany w serwerach przeznaczonych na rynek lokalny.

 

IBM widzi ogromną szansę w potencjale Chin, których polityka faworyzuje lokalnych producentów znacznie ułatwiającym tym samym konkurowanie z zewnętrznymi dostawcami. Firma ma nadzieję, że produkowane na miejscu systemy przypadną do gustu wielkim dostawcom usług cloud, takich jak Baidu, Alibaba i Tencent.

 

"Ta forma kooperacji otwiera dla nas chiński rynek, ponieważ możemy zacząć mówić o rozwiązaniach lokalnych producentów, a nie międzynarodowych korporacji" powiedział Ken King, odpowiedzialny w IBM za współpracę w ramach OpenPower.

Mimo rozpędu jakiego nabierają wszystkie projekty, zauważalne są też istotnie wyzwania. Stworzenie nowego sprzętu jest tylko jednym z elementów układanki. Teraz IBM musi przekonać klientów, że zalety wprowadzenia systemów Power przewyższą koszty związane z wymianą całej architektury, przystosowanej do operowania w środowisku x86.

 

Jak powiedział Nathan Brookwood, analityk Insight64: "na razie mamy do czynienia z bardzo wstępną fazą takich działań".

 

Według IBM, użytkownicy korzystający z aplikacji opartych na systemie Linux będą mogli przenieść je w ramy Power w dość prosty sposób, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że wersja Power 8 wspiera model obliczeniowy "Little Endian", używany przez procesory x86. W rzeczywistości nawet w tej konfiguracji konieczne będą dodatkowe działania przystosowawcze, których najwięksi klienci starają się unikać. 

 

Zdaniem Brookwooda, klienci wyrażają duże zainteresowanie systemem Power chcąc zmusić Intel do obniżenia cen. "Patrząc na to, czego firmy takie jak Tyan czy Rackspace potrzebowały do stworzenia serwerów opartych na Power widać, że nie jest to bardzo kosztowna inwestycja. Jednocześnie ogromna rzesza kupujących maszyny Intel czuje, że narzucane im ceny są zawyżane. Połączenie tych faktów stanowi kartę przetargową dla tych użytkowników, którzy chcą pozostać przy rozwiązaniach Intel, jednak po niższych niż obecnie kosztach."

 

Oczywiście IBM widzi całą sprawę zupełnie inaczej. Według przedstawicieli firmy system Power może zaoferować znaczące usprawnienia w zakresie wydajności, zwłaszcza dla aplikacji operujących na ogromnych bazach danych.

 

Potwierdzeniem ma być w tym przypadku Google, który już w zeszłym roku mówił o zbudowanym na własne potrzeby systemie serwerów opartych na Power. Wciąż nie wiadomo czy internetowy gigant planuje rozpoczęcie produkcji komercyjnych maszyn, choć wskazówką może być fakt, że jednak z głównych inżynierów Google jest przewodniczącym fundacji OpenPower.

 

Także Rackspace jest dużym fanem całego przedsięwzięcia. Firma jest w trakcie projektowania serwera Power 8, który będzie umożliwiał operowanie na oprogramowaniu OpenStack. Aarol Sullivan, dyrektor i główny inżynier Rackspace, zaprezentował na zeszłotygodniowym Open Compute Project Summit wstępną wersję płyty serwera o nazwie Barreleye. "To rozwiązanie będzie znacznie bardziej efektywne niż cokolwiek z czym mieliśmy do tej pory do czynienia" – tak podsumował projekt Sullivan.

 

 

Inną zapowiedzianą właśnie sprzętową nowością jest platforma deweloperska od Nvidia, Tyan i Cirrascale, umożliwiająca budowanie systemów napędzanych opcją GPU, pozwalającą na analizowanie ogromnych zbiorów danych i obsługę naukowych aplikacji obliczeniowych. Według IBM, rozwiązanie o nazwie Cirrascale RM4950 będzie dostępne już w drugim kwartale tego roku.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top