Procesor Sonoma od Oracle - nowe rozwiązanie dla serwerów Sparc
Oracle planuje rozszerzenie rynku dla swoich serwerów Sparc. Sposobem ma być niskokosztowy procesor Sonoma, który zostanie zaprezentowany w najbliższych dniach.
Firma nie mówi kiedy procesor zostanie wprowadzony do sprzedaży, jeśli jednak będzie tak dobry jak twierdzą przedstawiciele Oracle może stanowić silną konkurencję dla procesorów Xeon od Intel. W rezultacie serwery Oracle miałyby osiągnąć lepszą pozycję w porównaniu ze sprzętem Hewlett-Packard i IBM.
Sonoma pozwoli Oracle na znaczące obniżenie cen serwerów Sparc, dzięki czemu będą mogły być stosowane w mniej znaczących aplikacjach, powiedział w wywiadzie John Fowler, szef jednego z departamentów Oracle.
Minęło kilka lat odkąd Oracle ostatni raz odświeżył linię Sparc. Sonoma jest jednym z kilku nowych rozwiązań nad którymi obecnie pracuje firma. W najbliższym czasie spodziewana jest aktualizacja do Sparc T5, stosowanego w większości systemów średniej klasy. Ulepszone zostanie także rozwiązanie z najwyższej półki Oracle, czyli Sparc M7.
Idąc dalej, Oracle zamierza zmniejszać znaczenie tradycyjnych jednostek pomiaru wydajności procesora takich jak ilość rdzeni, prędkość zegara czy rozmiar pamięci cache. Zamiast tego podkreślone będą dodatkowe funkcjonalności Sonomy, powiedział Fowler.
"Ostatnia dekada kręciła się wokół rdzeni, zegara i cache", powiedział. "My zamierzamy skupić się na innowacjach w zakresie bezpieczeństwa i wydajności. Naszym celem jest przodowanie w tym zakresie."
Nowe funkcjonalności obejmą w pierwszej kolejności systemy średniej i najwyższej klasy, jednak dzięki rozwiązaniu Sonoma dotrą ostatecznie także do niższych rejonów rynku.
W kwestiach bezpieczeństwa Sparc M7 będzie wyposażony w technologię przyspieszenia kodowania oraz system ochrony pamięci wbudowany w procesor. Będzie zawierać także koprocesory zwiększające wydajności baz danych.
"Idea funkcjonowania Sonomy opiera się na wprowadzeniu tych samych technologii do opcji niskokosztowych, co pozwoli na użytkowanie ich w rozwiązaniach chmurowych oraz mniejszych aplikacjach, a nawet w mniejszych firmach potrzebujących systemów typu entry level", powiedział przedstawiciel Oracle.
Według Fowlera, Sonoma integruje "nawet więcej funkcji w procesorze niż M7." "To nasz kierunek."
Nie było w tym przypadku mowy o cenach ani o konkretnych obniżkach kosztów systemów Sparc. Potencjalnie mogą minąć lata zanim Sonoma trafi na rynek – Oracle nie określił do tej pory żadnych terminów. Inżynierowie firmy mają omawiać szerzej szczegóły procesora na najbliższej konferencji Hot Chips, jest więc szansa na nowe informacje.
"Nie stworzyliśmy byle jakiego rozwiązania, które po prostu będzie tańsze od innych. To naprawdę bardzo mocny procesor."
Sonoma idealnie wpasowuje się w nową strategię firmy zarysowaną w poprzednich miesiącach przez jednego z Członków Zarządu, Larry’ego Ellisona. Ma ona polegać na konkurowaniu nie tylko w obszarze wydajności, ale także cen. Dobrym przykładem miało być w tej kwestii Cisco, które znacząco zwiększyło swój udział w rynku serwerów. Według Ellisona to właśnie cena podstawowych maszyn Oracle stanowi dla firmy przeszkodę w zdobyciu większej ilości klientów.
Dla Ellisona istotną kwestia jest kontrolowanie przez Oracle wszystkich części obliczeniowych systemów, od procesora po aplikacje. Ma to pozwolić na tworzenie tzw. "systemów zaprojektowanych" łączących w sobie zdolności obliczeniowe, sieciowe i storage, zintegrowanych w jednym systemie na poziomie produkcji w fabryce. IBM i HP oferują podobne rozwiązania nazywane systemami konwergentnymi.
W rzeczywistości 8 na 10 "systemów zaprojektowanych" sprzedawanych obecnie przez Oracle wykorzystuje zamiast rozwiązań Sparc procesory Intel x86, łącznie z flagowym rozwiązaniem Exadata Database Machine. Tylko SuperCluster i Exalytics In-Memory Machine dostępne są w opcjach Sparc.
Jak powiedział Fowler, sytuacja zmieni się wraz z wprowadzeniem nowych procesorów. Oracle nadal będzie oferować opcje x86, jednak część serii T i M będzie wykorzystywać szerzej Sparc w ramach systemów zaprojektowanych.
Oracle sprzedaje także standardowe wersje serwerów Sparc i x86. Sonoma będzie wykorzystana zarówno w "systemach zaprojektowanych" jak i podstawowych maszynach.