Prototyp serwera ARM od Dell - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Prototyp serwera ARM od Dell

Dell, do tej pory nieznany z roli lidera nowych technologii w obszarze serwerów, wciąż eksperymentuje z systemami opartymi na architekturze ARM, konkurując w tym zakresie z Hewlett-Packard.
Jako dowód postępu prac Dell zaprezentował w zeszłym tygodniu prototyp serwera opartego  na procesorze ARM. Uczestnicy konferencji TechCon odbywającej się w Santa Clara (California, USA) mogli zobaczyć eksperymentalną maszynę bazującą na technologii 64-bit ARM.

W ostatnim czasie serwery wyposażone w energooszczędnie procesory ARM zaczęły cieszyć wielkim zainteresowaniem. Technologia, znana do tej pory z zasilania smartphonów i tabletów, wchodzi powoli na serwerowy rynek. Liderem w tej kategorii został HP, który w zeszłym tygodniu zapowiedział swoją najnowszą maszynę Moonshoot.

Technologia ARM przykuła uwagę producentów serwerów ze względu na szybką i efektywną obsługę aplikacji webowych. Ma to niezwykle znaczenie głównie ze względu na coraz większą ilość danych przesyłanych do data center za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Mimo wielu zalet tego rozwiązania nie milkną głosy twierdzące, że ARM nie będzie stanowić konkurencji na rynku opanowanym przez generację x86. Jak dotąd wyniki sprzedaży oraz działania producentów wydają się potwierdzać tę teorię – wytwórcy procesorów ARM opóźniają wypuszczanie na rynek swojego sprzętu, a często całkowicie rezygnują z jego produkcji.

Zgodnie z wypowiedziami przedstawiciela firmy– Alaa Yousif’a, eksperymentalny serwer Dell o wysokości 1U będzie mógł pomieścić 12 dysków. Ma być to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy oczekują od serwerów coraz większych pojemności.
Serwer Dell jest wyposażony w procesor X-Gene ARM stworzony przez AppliedMicro, wyrastającego na lidera producentów procesorów ARM przeznaczonych do serwerów. Rywalami AppliedMicro są obecnie Advanced Micro Devices i Cavium. Wszystkie wymienione firmy kupiły licencję na budowę procesorów od ARM.

Choć prototyp maszyny już powstał, Dell nie ujawnił jeszcze kiedy i czy w ogóle wypuści na rynek komercyjną wersję serwera. Mimo wielu pytań, przedstawiciele firmy nie komentują sprawy. Prawdopodobnie Dell wstrzyma się z dalszymi decyzjami do momentu, w którym popyt na tej rodzaj sprzętu nie wzrośnie w wyraźny sposób.
Według analityków rynku IT, Dell skupiony jest sprzęcie mogącym przynieść odpowiedni zysk, stąd ostrożność we wprowadzaniu nowych rozwiązań.
Nie ulega jednak wątpliwości, że przedstawienie prototypu nie stanowi końca prac Dell nad technologią ARM. Analiza prezentacji przygotowanej przez firmę na TechCon wyraźnie wskazuje na szerokie zastosowanie, jakie w ARM upatrują przedstawiciele firmy.

Dell rozmieścił prototypy swojej maszyny na całym świecie, tak aby zapewnić możliwość odpowiedniego przetestowania rozwiązania pod względem możliwości pisania i testowania wielu rodzajów aplikacji. Serwery są również dostępne zdalnie dla wszystkich użytkowników, którzy podpiszą umowę o zachowaniu poufności.   
Jednocześnie słyszalne są głosy niepewności dotyczące opóźnień w pracach na samymi procesorami, a także braku odpowiedniego oprogramowania mogącego operować na serwerach opartych na ARM. Dodatkowo Intel przedstawił swoją energooszczędną kontrpropozycję - procesor Atom, który ma powstrzymać ewentualny rozwój rynku ARM.
Jak rozwinie się sytuacja? Czy na rynku IT znajdzie się odpowiednio dużo miejsca na nowe propozycje producentów? Przekonamy się w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top