Przejęcie x86 zagrożone? Rozszerzono postępowanie wobec IBM i Lenovo
Cytowane są źródła bliskie całej sprawie, mówiące że obie firmy złożyły na ręce amerykańskiego Komitetu do Spraw Inwestycji Zagranicznych (CFIUS) dodatkowe informacje odnośnie przeprowadzonej transakcji. Konieczność uzupełnienia dokumentacji wyniknęła z rosnących wciąż napięć między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a dotyczącymi pojawiających się podejrzeń odnośnie szpiegostwa i włamań do systemów komputerowych.
Planowane przejęcie, o którym pisaliśmy kilka tygodni temu (aby dowiedzieć się więcej przeczytaj:Serwery klasy x86 przeniesione do Lenovo) obejmuje serwery System x, BladeCenter, serwery i switche FlexSystems, zintegrowane systemy Flex oparte na generacji x86, serwery NeXtScale i iDataPlex. IBM utrzyma serwery System z, Power Systems, Storage Systems, oparte o Power serwery Flex oraz systemy PureData i PureApplication.
Na początku tego roku prezes Lenovo Yang Yanquing powiedział: „To przejęcie pokazuje naszą wolę do inwestowania w obszary, które mogą pomóc w zwiększeniu naszych zysków oraz poszerzeniu strategii PC Plus. Operując właściwą strategią, świetnym wykonaniem, wprowadzając ciągłe innowacje i w pełni angażując się w przemysł oparty na generacji x86, jesteśmy pewni, że będziemy w stanie doprowadzić do długoterminowego wzrostu naszego znaczenia w tej branży, tak jak zrobiliśmy to w przypadku PC.”
Mimo wszystkich planów i zapewnień, akcje obu firm zaliczyły w tym tygodniu spadki na światowych giełdach.
W wydanym przez IBM oświadczeniu czytamy: „Tak IBM jak i Lenovo wspierają proces analizy dokumentów przez Komitet do Spraw Inwestycji Zagranicznych. I tak jak w przypadku poprzedniej tego typu transakcji wierzymy, że i tym razem wynik owych analiz będzie pozytywny.” IBM odniósł się tym samym do zaakceptowanego przez Komitet przejęcia komputerów osobistych dokonanego przez Lenovo w 2005 roku za kwotę 1,25 miliarda dolarów.
Wraz z rozszerzeniem procesu akceptacji transakcji, IBM i Lenovo otrzymały dodatkowy czas na uzyskanie od Komitetu zgody na jej finalizację. Obie firmy mają 75 dni na dodatkowe pytania i uzupełnianie dokumentacji.
Komitet do Spraw Inwestycji Zagranicznych zajmuje się ocenianiem wpływu jaki na amerykańskie bezpieczeństwo narodowe mogą wywierać zagraniczne inwestycje i przejęcia. Lenovo twierdzi, że transakcja opiewająca na 2,3 miliarda dolarów nadal stoi na najlepszej drodze do finalizacji do końca 2014 roku.