Spadki na serwerowym rynku – koniec dobrej passy?
Jak podaje raport IDC, światowe rynki serwerów odnotowały w pierwszym kwartale 2016 spadek na poziomie 3,6% w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku, osiągając łączne przychody w wysokości 12,4 mld dolarów. To pierwszy taki wynik po siedmiu kwartałach wzrostów.
Spowolnienie na rynku, na którym dostawy serwerów spadły do 2,2 mln sztuk, czyli o 3% w stosunku do Q1 2015, to w dużej mierze rezultat końca tzw. cyklu odświeżania przedsiębiorstw i przerwy w inwestycjach w największe serwerowe systemy.
Eksperci przewidują powrót do dużych inwestycji w drugiej połowie tego roku i ponowny wzrost wydatków na istniejące data center oraz nowe rozwiązania.
Spadek tempa na serwerowym rynku nie dotknął wszystkich producentów w tym samym stopniu. Hewlett Packard Enterprise utrzymał pozycję lidera dzięki wypracowaniu 3,3 mld dolarów przychodów (o 3,5% więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem). Firma znajduje się w posiadaniu 26,7% rynku. Dell i IBM utrzymały odpowiednio drugą i trzecią pozycję w rankingu, przy czym obaj producenci zanotowali spadki.
Przychody Dell zmniejszyły się o 1,8% do ok. 2,3 mld dolarów, co przełożyło się na 18,3% udziału w rynku. Z kolei IBM zanotował ogromną stratę na poziomie 33% wynikającą z zeszłorocznego trzycyfrowego wzrostu sprzedaży rozwiązań z Systems, które znacząco zawyżyły wyniki. Przychody amerykańskiego giganta wyniosły 1,1 mld dolarów. Lenovo i Cisco osiągnęły podobne do siebie rezultaty plasując się na czwartej i piątej pozycji.
Przychody ze sprzedaży systemów o dużej pojemności wzrosły o 1,8% do 9,8 mld dolarów, podczas gdy rozwiązania ze średniej półki poprawiły swój wynik o 8,3% i przyniosły ok. 1,1 mld. Zapotrzebowanie na systemy najwyższej klasy spadło w porównaniu do Q1 2015 o 33,4%. Przychody z tego obszaru wyniosły 1,4 mld dolarów, co według specjalistów z IDC wynika głównie ze znaczącego obniżenia popytu na rozwiązania IBM mainframe.
Region Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii) mógł pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu przychodów w porównaniu do ubiegłego roku – 10,2%. Dużą rolę w osiągnięciu takiego rezultatu odegrały Chiny, których rynek serwerowy poprawił się o 14,9%, generując 1,9 mld dolarów przychodu. Poza Azją jedynie Europie Zachodnia zaliczyła w pierwszym kwartale 2016 wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem – 1,7%.
W obszarze serwerowych procesorów nadal nie ma wątpliwości odnośnie pozycji absolutnego lidera – w 2015 roku Intel posiadał ponad 99% tego rynku. Według przedstawicieli IDC sytuacja ta może ulec zmianie wraz z postępującym rozwojem portfolio rozwiązań ARM.