SQL Server 2016 dla Linux - elastyczna twarz Microsoft - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

SQL Server 2016 dla Linux - elastyczna twarz Microsoft

Użytkownicy Linux mogą liczyć na kolejne udogodnienie – Microsoft ogłosił plany wypuszczenia na rynek wersji SQL Server 2016 wspierającej ten system operacyjny.

 

microsoft sql server on linux


"Nowa inicjatywa Microsoft jest kolejnym sposobem na dostarczenie naszych rozwiązań do większej grupy klientów i dostosowanie oferty do ich potrzeb", powiedział Scott Guthrie, wiceprezes grupy Cloud and Enterprise Microsoft.


Dzięki nowej wersji platformy w portfolio produktów Microsoft, SQL Server będzie wykorzystywany przez użytkowników Windows Server i Linux, w ramach chmury oraz dzięki bezpośredniej instalacji.   


SQL Server dla Linux to między innymi wydajność operacji o krytycznym znaczeniu, najlepszy na rynku wskaźnik TCO, bezpieczeństwo i innowacyjność w zakresie chmury hybrydowej, a także m.in. rozwiązanie Stretch Database pozwalające klientom na dostęp do danych z lokalizacji stacjonarnych i z chmury w dowolnym miejscu i momencie, powiedział Guthrie.   


Microsoft udostępnił już wersję testową SQL Server dla Linux. Najprawdopodobniej rozwiązanie wejdzie do sprzedaży w pełnej odsłonie w połowie 2017 roku.


Wykorzystanie chmury hybrydowej


Microsoft wierzy, że wersja SQL Server dla systemu Linux przyniesie produktowi wiele korzyści.


Według oświadczenia przedstawionego przez rzeczniczkę prasową Microsoft "klienci będą mogli stworzyć i zainstalować większą ilość aplikacji w ramach jednej platformy do zarządzania i analizy danych". Możliwe będzie także znacznie lepsze wykorzystanie istniejących już narzędzi i zasobów.

 

Co więcej, partnerzy posiadający aplikacje oparte na SQL Server będą mogli pracować w ramach większej ilości środowisk, co pozwoli im na poszerzenie bazy istniejących klientów.


"Dzięki wprowadzeniu SQL Server dla Linux, możliwa będzie dalsza integracja zasadniczo odmiennych platform co umożliwi jeszcze lepsze wykorzystanie możliwości chmury hybrydowej przy jednoczesnym zwiększeniu opcji wyboru dla deweloperów, klientów i partnerów. To kolejny krok w świecie nowych platform przyszłości, których podstawy zbudowano dzięki projektom typu open source", tak skomentował nowy produkt Mike Ferris, odpowiadający za biznesową architekturę w Red Hat.


Poszerzenie rynku SQL Server

Jak wskazuje Al Gillen, analityk IDC, nowa wersja produktu Microsoft została stworzona wyłącznie z myślą o poszerzeniu potencjalnego rynku dla firmy.


"Podstawą jest wykorzystanie wszystkich możliwości stojących za serwerami pracującymi na systemie Linux. Obecnie Microsoft nie ma w swojej ofercie zbyt wielu rozwiązań dla tego segmentu".


"To istotna część rynku", kontynuował Gillen, "jednak nie tak ogromna, aby nagle podwoić czy znacząco zwiększyć zyski amerykańskiego giganta".


Jest to także część strategii przywiązywania do siebie klientów, tak aby użytkownicy przenoszący się na platformy oparte na Linux myśleli o Microsoft jak o firmie, której usługi i oprogramowanie są niezbędnym warunkiem właściwego funkcjonowania biznesu.


Jeśli klienci wybiorą do swoich zainstalowanych na miejscu systemów Linux opcję SQL Server, Microsoft liczy, że po ewentualnym przeniesieniu w chmurę będzie mógł zainteresować ich chociażby swoją platformą Azure.   


"Przekonując kogoś do skorzystania z SQL Server istnieje duża szansa na zatrzymanie przy sobie takiego klienta na dłuższy czas", podsumował Gillen.


Nowy świat dla Microsoft

SQL Server dla Linux to według Jacka E. Golda kierującego J.Gold Associates sposób na poszerzenie grona klientów.


"Microsoft bardzo chciałby zacząć sprzedawać swoje rozwiązania użytkownikom Linux". Ruch amerykańskiego giganta jest także potwierdzeniem rozpoczęcia działań w mieszanym środowisku producentów.


Coraz częściej firmy zainteresowane stosowaniem w swojej infrastrukturze systemu Linux musiały interesować się pracą w mieszanych środowiskach baz danych. Microsoft stara się zmienić tę sytuację.


Dodatkowo, Microsoft zamierza korzystać z systemu Linux na Azure, więc SQL Server pracujący w takiej konfiguracji jest naturalnym rozwiązaniem.


"Kluczowe w całej sprawie jest to, że Microsoft ze stojącym na czele CEO Satya Nadella powoli zaczyna wsłuchiwać się w potrzeby swoich klientów, zamiast mówić im co powinni instalować".


Linux rośnie w siłę

Jak zauważył Jim McGregor, główny analityk Tirias Research, podkreślanie przez Microsoft znaczenia systemu Linux jest częścią większego trendu.


"Wewnątrz Microsoft toczyła się zażarta dyskusja dotycząca potencjalnego oddzielania aplikacji od systemu Windows. Teraz firma zdała sobie sprawę, że musi być bardziej elastyczna chcąc efektywnie działać w zmieniającym się środowisku".


"Nie wszystko we współczesnej infrastrukturze działa w oparciu o system operacyjny Microsoft", powiedział McGregor. "Zwiększając elastyczność firma otwiera dla siebie nowe rynki".


Oprócz korzyści dla samego Microsoft, SQL Server dla Linux przyniesie też wiele dobrego całemu środowisku systemów typu open source.


"Ogłoszenie dotyczące nowego rozwiązania bazującego dla Linux jest dalszym uwierzytelnieniem znaczenia i poziomu akceptacji opcji open source w środowiskach klasy enterprise", powiedział Mike Ferris z Red Hat.


 

"Daje to Linux jeszcze większą wiarygodność. Jeśli Microsoft stwierdza, że Linux jest platformą, dla której należy stworzyć odpowiednie wsparcie potwierdza tym samym jak bardzo istotne i szanowane jest to rozwiązanie".



Wczytaj inny kod


 

Back to Top