Sukces serwerów x86 w trzecim kwartale! - 112it
Produkt został dodany do zapytania Produkt został dodany do zapytania.

Sukces serwerów x86 w trzecim kwartale!

Są powody do zadowolenia dla przedstawicieli rynku serwerów, choć poziom optymizmu niewątpliwe zależy od źródła przedstawianych danych.

 

Agencja analityczna Gartner ujawniła informacje o dochodach ze sprzedaży serwerów w trzecim kwartale 2014 roku i określiła je na 12,6 miliardów dolarów, co w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku daje wzrost na poziomie 1,7%. Według konkurencyjnej grupy IDC przychody wyniosły  12,7 miliardów co miałoby równać się wzrostowi o 4,8%.

 

Różnice widoczne są również w ilości dostarczonego na rynek sprzętu. Według Gartner możemy mówić o 2,5 mln jednostek, czyli o 1% więcej niż w porównywalnym okresie w 2013 roku. Z kolei IDC informuje o wzroście dostaw wynoszącym 5,7% co daje łącznie 2,4 mln jednostek urządzeń.

 

Analizując głębiej przedstawione liczby możliwe jest wskazanie kilku istotnych trendów. Jednym z nim jest ciągły wzrost sprzedaży generacji x86 oraz spadek dostaw rozwiązań opartych na architekturze RISC/Itanium.

 

"W trzecim kwartale 2014 r. zanotowaliśmy wzrost ilości sprzedanych serwerów x86 na poziomie 1,2% i wzrost zysków wynoszący 7,4%”, powiedział w swoim oświadczenie Errol Rasit, dyrektor
ds. analiz Gartner. Dodał także, że dostawy serwerów RISC/Itanium Unix spadły w sumie o 17,1%, a przychody z ich sprzedaży zmniejszyły się o 8% w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 roku. 

 

Raport IDC wykazywał podobny trend, różnica tkwiła w przedstawionych liczbach. Według analityków IDC przychody ze sprzedaży serwerów x86 w trzecim kwartale wyniosły 10,7 mld dolarów co daje wzrost na poziomie aż 11,6%. Z kolei pozostałe maszyny, w tym RISC/Itanium zanotowały 20,9% spadku oznaczający przychód wynoszący 2 mld dolarów.

 

“To już trzynasty z rzędu kwartał, w którym notujemy spadek zysków w segmencie sprzętu generacji innych niż x86” – takie informacje podaje raport IDC. „Liderem tej grupy jest IBM, którego udział w zyskach wynosi 60,8% - o 23,9% mniej w porównaniu z trzecim kwartałem 2013”.

 

Podczas gdy dane podawane przez IDC I Gartner różnią się liczbowo, obie agencje zgadzają się w jednej kwestii – największym producentem serwerów biorąc pod uwagę przychód ze sprzedaży jest Hewlett-Packard. W raporcie IDC udział w rynku HP wynosi 26,5%, a drugiego z kolei IBM – 23,2%. Gartner wykazuje znacznie większą różnicę między liderami rankingu – udział HP ma wynosić 26,9%, a IBM – 18,5%. 

 

Ważnym zjawiskiem w ostatnim czasie jest również ogromny udział dostawców usług w chmurze w tworzeniu zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania serwerowe.

 

„W ciągu mijającego roku czterech głównych klientów rynku kupiło ponad 20% przeznaczonych do sprzedaży serwerów, zapewniając ponad 10% zysków. Wszyscy zajmują się usługami w chmurze” – czytamy w oświadczeniu Kuby Stolarskiego, Research Managera w IDC.

 

 

Według Stolarskiego, zapotrzebowanie na sprzęt ze strony tego rodzaju klientów będzie stale rosnąć
i zdominuje popyt na najbliższe kilka lat. Czy ma rację? Przekonamy się analizując kolejne raporty.



Wczytaj inny kod


 

Back to Top