Top 10 systemów baz danych wartych uwagi w 2015 roku
Jak daleko w przeszłość sięga twoja wiedza dotycząca baz danych? Jeśli przypominasz sobie tylko ostatnie lata, możesz nie rozpoznać części starych graczy z przedstawionej listy. Zdziwisz się na pewno słysząc, że część z nich ma swoje korzenie w drugiej połowie lat siedemdziesiątych. Trudno będzie się w takim wypadku nie zgodzić ze stwierdzeniem, że mamy do czynienia z naprawdę dojrzałym rynkiem.
To także bardzo konkurencyjne miejsce, oferujące kompleksowe systemy baz danych dla firm wyposażone w opcje hot backups, czy też oferujące rozległe usługi w chmurze. Zakres cenowy rozpoczyna się w tym przypadku od rozwiązań bezpłatnych, a kończy na systemach wartych dziesiątki tysięcy dolarów.
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na każdy problem z danymi, tak jak nie istnieje jeden idealny system baz danych. Każdy z nich ma swoje unikalne zalety i równie wyjątkowe braki. Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych opcji baz danych dla firm dostępnych na rynku w 2015 roku. Mamy nadzieję, że lista ta pomoże w wybraniu najlepszego rozwiązania spełniającego potrzeby twojej organizacji.
Oracle Database
Oracle rozpoczęło swoją historię w 1979 roku wypuszczając na rynek pierwszy dostępny komercyjnie system zarządzania relacyjnymi bazami danych (RDBMS). Nazwa Oracle stanowi synonim systemów baz danych klasy enterprise, bezawaryjnego dostarczania danych i ostrej korporacyjnej konkurencji utożsamianej z CEO firmy, Larry Ellisonem. Potężne, rozbudowane rozwiązania w zakresie baz danych są podstawą ogromnego sukcesu Oracle.
Obecnie na rynku dostępna jest wersja RDBMS Oracle 12c. "C" oznacza chmurę i podkreśla wysiłki firmy w zakresie umożliwienia użytkownikom konsolidacji i zarządzania bazami jak usługami w chmurze za pośrednictwem nowej architektury Oracle i możliwości przetwarzania danych w opcji in-memory.
Microsoft SQL Server
Można mówić wszystko na temat firmy Microsoft, jednak niezaprzeczalną kwestią jest fakt, że jej zyski przekraczają osiągi wszystkich innych firm z branży technologicznej, a SQL Server na pewno przyczynił się do tego sukcesu. Wiadome jest, że systemy operacyjne Microsoft widoczne są wszędzie, jeśli jednak korzystasz z Microsoft Server, prawdopodobnie pracuje na nim także SQL Server.
Prosta obsługa, dostępność i ścisła integracja z systemem operacyjnym Windows sprawiają, że SQL Server staje się oczywistym wyborem dla tych, którzy używają w swoich firmach produktów marki Microsoft. Obecnie Microsoft promuje SQL Server 2014 jako platformę do użytku zarówno dla instalowanych na miejscu jak i chmurowych baz danych oraz rozwiązań typu business intelligence.
Microsoft zachwala również SQL Server 2014 jako opcję pomagającą przedsiębiorstwom w tworzeniu aplikacji o krytycznym znaczeniu charakteryzujących się wysoką wydajnością, technologią bezpieczeństwa in-memory we wszystkich transakcjach on-line, zaawansowaną analityką itp.
IBM DB2
Big Blue wprowadza do data center określenie big przy pomocy DB2. Ostatnia wersja DB2 – DB2 10.5 pracuje na systemach Linux, UNIX, Windows, iSeries od IBM i mainframe. DB2 ma być główną konkurencją dla Oracle. Jak pokazują statystyki, użytkownicy przenoszący się z Oracle do DB2 mogą liczyć na znaczące oszczędności. Jak znaczące? Od 34 do 39 procent przy porównywalnych opcjach instalacyjnych w ciągu trzech lat.
IBM DB2 10.5 lub DB2 "Cancun Release" jest także jedyną bazą danych w pełni zoptymalizowaną dla procesora IBM POWER8 i systemów Power 8 server.
SAP Sybase ASE
Po 25 latach sukcesów i ulepszeń swojego rozwiązania Adaptive Server Enterprise, Sybase nadal jest silnym graczem na rynku. Mimo, że udział firmy w rynku skurczył się w ciągu kilka lat, przejęcie przez Sybase w 2010 roku i zmiana nazwy na SAP Sybase Adaptive Server Enterprise (ASE) poskutkowało skokiem w udziałach w obszarze transakcyjnego przetwarzania kolejnej generacji. Wzmocnienie pozycji firmy miało także związek z rozwiązaniami dostarczanymi na rynek urządzeń mobilnych.
PostgreSQL
PostgreSQL lub po prostu Postgres, to obiektowo-relacyjny system zarządzania bazami danych (ORDBMS) typu open-source używany między innymi w aplikacjach z grami online, opcjach automatyzacji data center i rejestracji domen. PostgreSQL zajmuje też istotne miejsce w aplikacji Skype oraz przeglądarce Yahoo! PostgreSQL znajdziemy w tak wielu niestandardowych i „dziwnych” miejscach, że może zostać uznany za najlepiej utrzymywany sekret branży baz danych dla środowiska enterprise. Obecnie mamy do czynienia z wersją 9.4.x.
PostgreSQL działa w ramach wielu systemów operacyjnych, takich jak Linux, Windows, FreeBSD i Solaris. Dla OS X 10.7 Lion i Mac OS X PostgreSQL jest standardową bazą danych w wersji dla serwerów. Zalety PostgreSQL wynikają z ponad 25 lat doświadczeń i prac nad tym darmowym systemem baz danych typu open-source. System porównywalny jest z rozwiązaniami takimi jak Oracle czy DB2.
MariaDB Enterprise
MariaDB Enterprise jest systemem baz danych w opcji open source. Rozwiązanie zapoczątkowano w 2009 roku jako odłam MySQL RDBMS, prowadzony przez twórców MySQL, którzy opracowali tę opcję w wyniku obaw po przejęciu firmy przez Oracle. Najnowsza wersja zasilana jest przez MariaDB 10.x.
MariaDB zdobyła popularność kosztem MySQL, głównie poprzez wsparcie udzielone przez popularnych dystrybutorów Linux. Tylko w 2013 roku Red Hat Enterprise Linux (RHEL) porzucił MySQL na rzecz MariaDB. Także Fedora postawiła na to rozwiązanie przy okazji 19 edycji swojego systemu, podobnie jak openSUSE i Slackware Linux. W tym samym roku Wikipedia zmieniła MySQL na MariaDB.
Innym kluczowym czynnikiem wyróżniającym MariaDB na tle MySQL jest ulepszony optymalizator zapytań oraz inne udoskonalenia związane z wydajnością, które dają temu systemowi baz danych zauważalną przewagę ogólnej wydajności w porównaniu z MySQL.
MySQL
MySQL rozpoczynał jako niszowy system dla deweloperów, urósł jednak do rangi znaczącego gracza na rynku baz danych przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Sprzedany firmie Sun Microsystems w 2008 roku My SQL stał się ostatecznie częścią potęgi Oracle po przejęcie Sun Microsystems w 2009 roku. Będąc obecnie czymś znacznie więcej niż niszową bazą danych, MySQL zasila komercyjne strony internetowe oraz niezliczoną ilość wewnętrznych aplikacji używanych w dużych przedsiębiorstwach.
Obecnie MySQL pozostaje popularną opcją używaną w internetowych aplikacjach. Pozostaje także główną częścią LAMP – projektu open-source wspieranego także przez Linux, Apache oraz PHP (Python lub Perl). Jednocześnie należy zaznaczyć, że od czasu przejęcia przez Oracle poparcie użytkowników i deweloperów dla MySQL nieustannie maleje.
Teradata
Słyszałeś kiedyś o Teradata? Jeśli w twojej firmie powstał ogromny magazyn danych prawdopodobnie tak. Już pod koniec lat siedemdziesiątych Teradata położyła podstawy pod pierwsze magazyny danych – jeszcze zanim powstało samo określenie. Teradata stworzyła pierwszą terabajtową bazę danych dla amerykańskiej sieci supermarketów Wal-Mart w 1992 roku. Od tego czasu, specjaliści z tego zakresu mówią, że nazwa tej firmy jest jednoznaczna z magazynowaniem danych w skali enterprise.
Jako przedstawiciel systemu Very Large Database (VLDB), możliwości Teradata stanowią idealną odpowiedź na potrzeby powstających nieustannie przedsiębiorstw zajmujących się analityką Big Data, business intelligence i Internetem Rzeczy. Ostatnia wersja systemu Teradata została wypuszczona na rynek na początku 2014 roku.
Informix
Kolejny produkt IBM na liście. Gigant branży oferuje wiele opcji baz danych Informix, zaczynając od najprostszych edycji Workgroup i Express, poprzez Enterprise Edition i Enterprise Hypervisor Edition, kończąc na opcji Advanced Workgroup and Enterprise, wyposażonej w rozwiązanie Informix Warehouse Accelerator (IWA).
Informix reklamuje swoje rozwiązania jako "inteligentne bazy danych" stworzone do zarządzania danymi w ramach Internetu Rzeczy, potrafiące zintegrować się z SQL, NoSQL/JSON i danymi przestrzennymi. Kojarzony często z uniwersytetami i ośrodkami naukowymi Informix wkroczył do świata korporacji, aby zająć pierwsze miejsce w kategorii satysfakcji klientów. Użytkownicy często chwalą to rozwiązanie za niski koszt, proste zarządzanie i łatwe utrzymanie oraz wysoką wydajność
i niezawodność.
Ingres
Ingres może być postrzegany jak rodzic projektów typu open source takich jak PostgreSQL czy innych systemów baz danych i nadal znajduje wielu chwalących go wielbicieli. Cechą Ingres jest możliwość wyboru, która w rezultacie może doprowadzić do znacznego obniżenia kosztów posiadania systemu baz danych. Poza niską ceną zaletami rozwiązania są między innymi: ułatwione przeniesienie z ram innych systemów oraz zabezpieczenia wymagane dla zgodności HIPAA i Sarbanes Oxley.
SimpleDB od Amazon
Bonus: Bazy danych i Amazon wydają się być zupełnie niezależnymi słowami, jednak jest to złudne wrażenie, zwłaszcza w coraz bardziej chmurocentrycznym świecie. SimpleDB (Simple Database Servise) od Amazon oferuje firmom prostą, elastyczną i niedrogą alternatywę dla tradycyjnych systemów baz danych.
SimpleDB pozwala użytkownikom przechowywać dane za pomocą internetowych zapytań, co zwiększa poziom skalowalności, zmniejsza nakłady na utrzymanie i zwiększa integrację z usługami Amazon. SimpleDB jest częścią oferty EC2, dzięki czemu użytkownicy mogą skorzystać z tej opcji za darmo.