VersaStack. Nowe rozwiązanie od Cisco i IBM
Rozpoczęły się właśnie wspólne prace Cisco i IBM nad nowym rozwiązaniem storage’owym, które ma znaleźć zastosowanie w platformie serwerowej Cisco UCS. Nowość o nazwie VersaStack ma być wyposażona w IBM Storwize V7000, który będzie pełnić funkcję systemu pamięci masowej koniecznej do wdrożenia w ramach UCS.
„IBM może pochwalić się długą historią współpracy z Cisco”, powiedział Satinder Sethi, wiceprezes Cisco. „VersaStack to zaawansowana infrastruktura zaprojektowana z myślą o rosnących potrzebach rynku Big Data i cloud oraz Internet of Things (pol. Internet przedmiotów/rzeczy)."
Jak wyjaśniał przedstawiciel firmy, VersaStack wyposażony jest w switch Nexus 9000, system UCS i IBM Storwize 7000. Częścią architektury jest także służący do zarządzania Cisco UCS Director.
Całe rozwiązanie było początkowo testowane w kontekście wirtualnej infrastruktury przy zastosowaniu VMware ESX, natomiast jego efektywność potwierdzono również dla Virtual Desktop Infrastructure (VDI). W planach jest także jego dostosowanie do OpenStack.
VersaStack będzie wprowadzany na rynek dwutorowo, zarówno ze strony Cisco jak i IBM.
„Na podstawie autoryzowanego przewodnika dla projektantów architektury nasi partnerzy będą mogli zbudować dla klienta końcowego idealnie dopasowane rozwiązanie składające się z właściwych komponentów. Kanały sprzedaży Cisco i IBM nachodzą na siebie w znacznym stopniu, co dodatkowo ułatwi proces dystrybucji” – tak skomentował warunki sprzedażowe nowego sprzętu Satinder Sethi.
Istnieje także wspólny model wsparcia dla VersaStack, dzięki któremu klienci mogą uzyskać pomoc od obu producentów.
VersaStack charakteryzować się będzie także opcją skalowania w zależności od potrzeb w zakresie przechowywania danych i możliwości obliczeniowych – wielkość użytego rozwiązania ma stanowić wypadkową tych wskaźników.
Z perspektywy połączeń między elementami storage’owymi, zunifikowane włókna USC stanowią łącznik z IBM Storwize. Sethi wyjaśnił, że łączenie z dyskami NAS i iSCSI zapewnione jest poprzez switche sieciowe, natomiast łącznikiem dla Fiber Channel jest switch Cisco MDS SAN. Dzięki włóknom przekazującym dane bezpośrednio z portów Fiber Channel do switcha MDS w procesie tym nie występują żadne dodatkowe opóźnienia.
Z punktu widzenia konkurencji, VersaStack nie jest jedyną opcją storage’ową dla Cisco UCS - jedną z nich jest chociaż inny produkt Cisco - Invicta.
"VersaStack jest w dużej mierze wynikiem sugestii klientów, którzy chcieli rozwiązania integrującego UCS i Storwize”, powiedział Sethi. Zdanie to potwierdza Laura Guio, Wiceprezes IBM. „Storwize zapewni wiele unikalnych, zróżnicowanych opcji storage’owych, o które użytkownicy Cisco UCS niejednokrotnie pytali w kontekście potencjalnej współpracy obu firm - jedną z nich jest możliwość kompresji danych w czasie rzeczywistym.” Obie firmy patrzą na owoc swoich wspólnych działań z dużą pewnością i optymizmem – czy słusznie? Przekonamy się niedługo.