vSphere Integrated Containers. Kolejna zapowiedź od VMware
VMware wykonał kolejny ważny krok w kierunku technologii kontenerowej. Najnowsza inicjatywa vSphere Integrated Containers zapowiedziana na konferencji VMworld odbywającej się w San Francisco jest dopełnieniem innych ulepszeń dokonanych przez firmę na rzecz użytkowników zainteresowanych tym sposobem przechowywania danych.
VMware vSphere Integrated Containers oparty jest na wielu komplementarnych działaniach, o których wspominali przedstawiciele firmy w ciągu ostatniego roku. Wśród nich znajduje się między innymi zapowiedziany po raz pierwszy w czerwcu projekt Bonneville, integrujący silnik Docker z hipernadzorcą Vmware ESX.
VMware vSphere Integrated Containers wykorzystuje także ogłoszony w kwietniu Projekt Photon, system operacyjny Linux dostosowany do pracy na kontenerach.
Główną ideą stojącą za vSphere Integrated Containers jest zapewnienie klientom VMware możliwości wykorzystania obecnie istniejących narzędzi i procesów VMware do wdrażania, zarządzania i zabezpieczania kontenerów.
"Dzisiejsza zapowiedź VMware niesie za sobą kompletną infrastrukturę, która pozwoli klientom wdrażać aplikacje typu cloud-native z nieosiągalną do tej pory pewnością", powiedział w swoim oświadczeniu Ray O'Farrell, dyrektor techniczny i dyrektor ds. rozwoju w Vmware. "Chodzi o możliwość wyboru. Klienci będą mogli zapoczątkować swoje kontenerowe inicjatywy opierając się na istniejących środowiskach VMware vSphere lub użyć nowej infrastruktury zaprojektowanej specjalnie dla aplikacji cloud-native."
Platforma Photon
Przy okazji zapowiedzi vSphere Integrated Container zaprezentowano także aktualny stan rozwoju Platformy Photon. Częścią mającej nieustannie miejsce ewolucji jest Photon Controller - technologia, która będzie służyć jako płaszczyzna sterowania dla opartych na kontenerach wdrożeniach Linux.
Dodatkowo, zapowiedziana została także VMware Photon Machine, w niektórych aspektach podobna do koncepcji Docker Machine, specjalnie zaprojektowanej platformy zoptymalizowanej dla wdrażania kontenerów. Photon Machine zawiera ESX Microvisor, zapewniający odpowiednią izolację i mającą elementy wspólne z ESXi oraz integrujący system operacyjny Photon Linux jako bazowy system dla kontenerów.
Idąc krok dalej, VMware zapowiedział także współpracę z siostrzaną firmą Pivotal mającą na celu stworzenie wspólnego rozwiązania Photon Platform/Cloud Foundry gotowego do wprowadzenia na rynek.
EVO SDDC
Konferencja w San Francisco przyniosła także ogłoszenie EVO SDDC (Software-Defined Data Center), rozwiązania znanego wcześniej jako EVO: RACK.
EVO SDDC zawiera nowe narzędzie do zarządzania stworzone z myślą o umożliwieniu użytkownikom automatycznego udostępniania i wdrażania kompletnego ustawienia Software-Defined Data Center. Opcja ta ma być początkowo dostępna tylko jako brandowany zintegrowany system Dell, QCT (Quanta Cloud Technology) i VCE.
Hybrid Cloud
VMware nie zaniedbuje także swojej oferty w zakresie chmur hybrydowych. Nowa usługa vCloud Air zawiera między innymi system odzyskiwania utraconych danych oraz manager odzyskiwania strony. W ofercie znalazła się także nowa opcja database-as-a-service (DBaaS) o nazwie vCloud Air SQL, wspierająca SQL server od Microsoft.
Z perspektywy zarządzania logami, VMware zapowiedział aktualizację vRealize Operations 6.1, umożliwiającą jednoczesny monitoring zarówno SDDC jak i chmury hybrydowej. Firma będzie także aktualizować VMware Integrated OpenStack (VIO) do wersji 2, która bazować będzie na wypuszczonym ostatnio kodzie OpenStack Kilo. Pierwsza zapowiedź VIO miała miejsce w trakcie VMworld 2014. Rozwiązanie stało się ogólnie dostępne w lutym tego roku.