Wielkie przyspieszenie od Fujitsu!
Fujitsu opracowało połączenie mogące dwukrotnie przyspieszyć obieg sygnału między procesorami w serwerach i superkomputerach. 56 Gigabitów na sekundę w ramach jednego obwodu - to dane przedstawione przed laboratoria firmy. Jeśli znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, użytkownicy mogą liczyć w przyszłości na znaczne udogodnienia.
„Prędkość przesyłu w ramach obwodu osiągnęła poziom 56 Gigabitów na sekundę” – dane ujawnione przez Laboratoria Fujitsu stawiają tę technologię na pierwszym miejscu na świecie w tego rodzaju kategorii.
Według przedstawicieli Fujitsu, technologia może przyczynić się do znacznej poprawy wydajności serwerów, obliczeń w chmurze oraz superkomputerów. Wyniki badań przedstawiające szczegóły tej innowacji zostały zaprezentowane przez Laboratoria Fujitsu na Sympozjum VLSI Technology and Circuits, które odbyło się na Hawajach w dniach 9-13 czerwca.
Skonstruowany przez Fujitsu system wykorzystuje wspierające decyzje obwody stabilizacyjne, kompensujące degradację w nadchodzących sygnałach danych. W celu korekcji problemów degradacji w obwodach wykorzystano przewidującą architekturę „look ahead”, dzięki czemu udało się zwiększyć częstotliwość operacyjną obwodu i podwoić jego prędkość.
Według przedstawicieli Fujitsu stworzona przez firmę technologia różni się od innych rozwiązań oferujących transfer na poziomie 56 Gbps obecnych na rynku, z 4X FDR InfiniBand na czele. Podstawowa różnica polega na ilości obwodów – Fujitsu ma zapewniać wspomnianą prędkość w ramach jednego obwodu, InfiniBand operuje natomiast na czterech paralelnie funkcjonujących obwodach, z których każdy charakteryzuje się transferem na poziomie 14 Gbps.
Przedstawione know-how może pomóc również w przyspieszeniu działań poza branżą serwerową. "Istnieje możliwość zastosowania tej technologii w elektronice użytkowej" zapowiedział Hisakatsu Yamaguchi, kierownik badań w Laboratorium Technologii Serwerowych Fujitsu. Początkowo rozwiązanie to ma zostać użyte w najbardziej zaawansowanych maszynach. Jeśli okaże się sukcesem prawdopodobnie w ciągu kilku lat zostanie zaadaptowana to użytku konsumenckiego.
Fujitsu zapowiedziało korzystanie z technologii w interfejsach procesorów i modułów optycznych. Docelowa data wprowadzania rozwiązania na rynek - kwiecień 2017 roku.