Wzrosty w usługach i kolejne sprzętowe spadki.
Wydatki w branży IT zaplanowane na 2016 rok mają poprawić sytuację na rynku po rekordowych spadkach zanotowanych w ubiegłym roku – tak analitycy z firmy Gartner określają nadchodzące trendy.
Według przewidywań, po ogromnych spadkach w roku 2015 (5,5% - 216 mld dolarów) nakłady na zakupy z zakresu IT wzrosną o 0,6% osiągając poziom 3,54 bln dolarów.
Choć zakładana jest poprawa sytuacji, eksperci sądzą że przynajmniej przez kolejne cztery lata nie ma szans na poprawienie rekordu przechodów z roku 2014, kiedy wartość transakcji wyniosła 3,7 bln dolarów.
Wiceprezes Gartner ds. badań, John-David Lovelock powiedział: "Rosnąca wartość dolara była jednym z czynników odpowiedzialnych za wyniki osiągnięte w 2015 roku. Zmiany kursu waluty stanowiły bardzo dużą przeszkodę dla producentów. W 2016 roku te przeciwności znikną dzięki czemu można spodziewać się dodatkowych 5% wzrostu."
Przychody ze sprzedaży oprogramowania mają poprawić się o 5,3% i osiągnąć 326 mld dolarów. W 2015 roku zanotowano w tym obszarze spadek o 1,4%.
Z kolei na rynku data center spodziewane są wzrosty na poziomie 3%, co przekłada się na 175 mld dolarów. Wynik ten jest konsekwencją rosnącej popularności wielkoskalowej infrastruktury, która podnosi zapotrzebowanie na serwery.
Przedstawiciele Gartner stwierdzili: "Rynek serwerów doświadczył silniejszego i dłuższego niż się spodziewano zapotrzebowania w sektorze hiperskalowych rozwiązań."
Także sprzedaż usług IT ma wzrosnąć o 3% i osiągnąć rekordowy poziom 940 mld dolarów. Głównym motorem napędowym tej tendencji jest coraz szersze stosowanie chmury i rosnąca akceptacja dla chmurowego modelu systemów IT.
Analitycy przewidują, że po sześcioprocentowych spadkach sprzedaży urządzeń w 2015 roku, rok 2016 przyniesie kolejną, tym razem dwuprocentową obniżkę przychodów, które osiągną 641 mld dolarów. Jednym z winnych ma być słaby wynik tabletów zarejestrowany w niektórych regionach.
Mimo to, specjaliści twierdzą, że ultramobilne rozwiązania klasy premium popchną do przodu rynek PC, zwłaszcza w obliczu nowego Windows 10 i komputerów opartych na Intel Skylake.